7 817 000 SEK
Omsättning
▲ 15,9%
451 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,2%
42%
Soliditet
Mycket God
—
Vinstmarginal
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 270 560 SEK
Skulder:-1 888 068 SEK
Substansvärde:1 365 138 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots nollomsättning två år i rad har bolaget genererat positivt resultat, vilket tyder på att verksamheten kan finansieras genom andra källor än försäljning. Den starka tillväxten i eget kapital med 44,5% är positiv, medan den kraftiga minskningen i tillgångar med 27,3% och resultatnedgång med 22,2% är oroande. Företaget verkar vara i en omstruktureringsfas där det optimerar sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konstruktion, tillverkning och försäljning av tätningar inom fjärrvärme och VVS-branschen med säte i Borås. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av lager och maskiner, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna trots frånvarande omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 580 000 SEK till 451 000 SEK, en nedgång på 129 000 SEK eller 22,2%. Det positiva resultatet trots nollomsättning tyder på andra intäktskällor som kapitalplaceringar eller avyttringar.

Soliditet: Soliditeten på 42,0% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 944 520 SEK till 1 365 138 SEK, en förbättring med 420 618 SEK eller 44,5%. Denna ökning beror sannolikt på återinvesterat resultat trots resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen var 0 SEK både 2022 och föregående år, vilket indikerar att företaget inte har någon operativ försäljningsverksamhet under dessa perioder trots att det är registrerat sedan 2019.

Huvudrisker

  • Brist på omsättning två år i rad på 0 SEK indikerar att kärnverksamheten inte genererar intäkter
  • Resultatet minskade med 22,2% från 580 000 SEK till 451 000 SEK vilket visar en negativ trend i lönsamheten
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 27,3% från 4 499 418 SEK till 3 270 560 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Eget kapital ökade betydligt med 44,5% till 1 365 138 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet
  • Soliditeten på 42,0% är god och ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och finansiering
  • Positivt resultat trots nollomsättning visar att företaget kan generera intäkter från icke-operativa källor