6 063 000 SEK
Omsättning
▲ 19%
1 070 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,6%
63,7%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
582 190 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 844 508 SEK
Skulder:-909 350 SEK
Substansvärde:1 331 112 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar i flera nyckeltal, men med en oroande nedgång i lönsamhet. Omsättningen har ökat med 19.0% till 6,1 miljoner SEK, vilket indikerar framgångsrik försäljningsutveckling. Eget kapital har vuxit dramatiskt med 51.3% till 1,3 miljoner SEK, och tillgångarna har ökat med 39.9% till 2,8 miljoner SEK, vilket pekar på en betydande investering och expansion. Trots detta har resultatet minskat med 4.5% till 1,1 miljoner SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 63.7% och vinstmarginalen på 17.6% är dock mycket starka och visar att företaget är finansiellt stabilt och lönsamt, även om lönsamhetstrenden är negativ.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom mekaniska arbeten som svetsning, reparation, underhåll och försäljning av bandtransportutrustning till industrin. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och kräver investeringar i utrustning och lager, vilket stämmer väl överens med den betydande tillväxten i tillgångar och eget kapital som redovisas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 121 000 SEK till 1 070 000 SEK, en minskning med 51 000 SEK eller 4.5%. Denna nedgång, trots högre omsättning, tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på sålda varor/tjänster.

Soliditet: En soliditet på 63.7% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget har en mycket låg belåningsgrad och klarar av motgångar mycket väl.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 879 963 SEK till 1 331 112 SEK, en tillväxt på 451 149 SEK eller 51.3%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat på 1 070 000 SEK har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 123 578 SEK till 6 096 259 SEK, en positiv tillväxt på 972 681 SEK eller 19.0%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 4.5% till 1 070 000 SEK trots en omsättningstillväxt på 19.0%, vilket indikerar en potentiell problematik med kostnadskontroll eller tryckta priser.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar och verksamhet kan leda till utmaningar med kapitalbindning och likviditetshantering.

Möjligheter

  • Omsättningen växte med 972 681 SEK till 6 096 259 SEK, vilket visar en stark marknadsposition och goda möjligheter till ytterligare expansion.
  • Den mycket höga soliditeten på 63.7% ger företaget utrymme att investera i framtida tillväxt eller ta lån till förmånliga villkor.
  • Eget kapital ökade med 451 149 SEK till 1 331 112 SEK, vilket ger en stabil bas för att finansiera verksamheten och möta nya investeringsbehov.