1 601 000 SEK
Omsättning
▲ 14,4%
359 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,2%
66%
Soliditet
Mycket God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-06

Substansvärdering

Tillgångar:2 115 852 SEK
Skulder:-686 066 SEK
Substansvärde:1 299 786 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten och tillväxten i eget kapital pekar på ett stabilt och solvent företag, men den kraftiga nedgången i resultat trots ökad omsättning indikerar att kostnaderna har ökat avsevärt mer än intäkterna. Företaget befinner sig i en fas där det investerar och växer, men med försämrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service, installation, byggnation och konsultation inom eltekniska-, värme-, ventilations- och fordonselektriska områden, samt handel med relaterade varor. Denna breda verksamhetsprofil förklarar sannolikt behovet av att hålla en betydande tillgångsbas (lager, fordon, verktyg) för att kunna utföra sina tjänster, vilket stämmer väl överens med den starka tillgångstillväxten på 21.0%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 537 000 SEK till 359 000 SEK, en minskning på 33.1%. Denna kraftiga resultatnedgång, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna (t.ex. material, personal, drift) har ökat i snabbare takt än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 66.0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket solvent och har en låg belåningsgrad, vilket ger goda förutsättningar att klara av ekonomiska nedgångar och att investera för framtiden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 210 972 SEK till 1 299 786 SEK, en tillväxt på 7.3%. Denna ökning beror sannolikt på att en del av årets resultat på 359 000 SEK har placerats tillbaka i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 399 969 SEK till 1 601 392 SEK, en positiv tillväxt på 14.4%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning och marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 33.1% är den främsta risken och indikerar ett allvarligt lönsamhetsproblem som måste adresseras.
  • Kostnadskontrollen verkar vara en utmaning, då ökade kostnader har ätit upp den positiva effekten av en omsättningsökning på över 200 000 SEK.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 14.4% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster och att det har potential att växa.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 66.0% ger ett stort finansiellt utrymme för att genomföra investeringar, expansion eller klara av eventuella konjunkturnedgångar.
  • Tillgångarna ökade med 21.0%, vilket kan tyda på produktiva investeringar i maskiner, lager eller fordon som kan ligga till grund för framtida tillväxt.