372 000 SEK
Omsättning
▼ 28,6%
284 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,7%
96,9%
Soliditet
Mycket God
76,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 278 587 SEK
Skulder:-39 994 SEK
Substansvärde:1 238 593 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket starka lönsamhetsnyckeltal men samtidigt kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 76,2% och soliditeten på 96,9% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Den samtidiga nedgången i omsättning med 28,6% och resultat med 37,7% tyder dock på en betydande minskning i verksamhetsvolym. Företaget behåller sin finansiella styrka genom ökande eget kapital och tillgångar, men står inför utmaningar med att återfå tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom industriteknik med fokus på utveckling och konstruktion av mekaniska produkter samt industriautomation inklusive CAD, konstruktion och programmering. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning beroende på antal och storlek på uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 456 000 SEK till 284 000 SEK, en minskning på 172 000 SEK (-37,7%). Trots lägre omsättning behåller företaget en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 96,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell stabilitet men kan också indikera en försiktig tillväxtstrategi.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 163 320 SEK till 1 238 593 SEK, en tillväxt på 75 273 SEK (+6,5%). Denna ökning kommer främst från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 520 997 SEK till 372 000 SEK, en nedgång på 148 997 SEK (-28,6%). Detta indikerar färre eller mindre projekt under 2024.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 28,6% kan indikera förlust av viktiga kunder eller projekt
  • Resultatnedgång på 37,7% trots mycket hög vinstmarginal visar sårbarhet vid minskad verksamhetsvolym
  • Brist på skulder (hög soliditet) kan begränsa tillväxtmöjligheter genom investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 76,2% visar på mycket effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Stark balansräkning med soliditet på 96,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Ökande eget kapital med 75 273 SEK till 1 238 593 SEK stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Omsättningen och resultatet visar en tydlig topp under 2022 med en kraftig nedgång därefter, vilket indikerar en period av exceptionell verksamhet följd av en avsevärd tillbakagång. Trots detta har eget kapital och soliditet förbättrats och förblir på en mycket hög och stabil nivå över de tre senaste åren, vilket visar på en stark balansräkning och god finansiell hälsa. Den fallande vinstmarginalen från 2022 till 2024 tyder på att lönsamheten per såld krona har minskat, möjligen på grund av högre kostnader eller lägre priser. Trenderna pekar på ett företag som har stabiliserat sig på en lägre, men mer normal, omsättningsnivå efter en topp, med en fortsatt mycket god kapitalstruktur som ger goda förutsättningar att hantera osäkerheter.