260 751 SEK
Omsättning
▲ 41,1%
203 784 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,4%
59,5%
Soliditet
Mycket God
78,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:357 377 SEK
Skulder:-144 824 SEK
Substansvärde:212 553 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 41,1% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 78,2% indikerar en mycket effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga. Företaget har lyckats omvandla den höga omsättningstillväxten till en resultattillväxt på 28,4%, vilket visar på god kostnadskontroll. Den starka soliditeten på 59,5% tillsammans med ökande eget kapital positionerar företaget väl för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver säsongsverksamhet inom fisk och delikatesser utan anställda, vilket tyder på en enskild näringsidkare eller ett fåmansbolag. Säsongsberoendet förklarar delvis den höga vinstmarginalen då kostnader kan vara koncentrerade till aktiva perioder. Branschen kännetecknas ofta av varierande efterfrågan men kan erbjuda goda marginaler på specialprodukter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 158 702 SEK till 203 784 SEK, en ökning med 45 082 SEK eller 28,4%. Den höga absoluta vinstnivån bekräftar verksamhetens lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,5% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåningsgrad och god finansieringsstyrka. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 194 473 SEK till 212 553 SEK, en tillväxt på 18 080 SEK eller 9,3%. Ökningen kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 184 801 SEK till 260 751 SEK, en tillväxt på 75 950 SEK eller 41,1%. Denna betydande ökning visar på framgångsrik marknadsexponering eller utökad verksamhet.

Huvudrisker

  • Säsongsberoendet skapar sårbarhet för ogynnsamma väderförhållanden eller ändrade konsumtionsmönster under kritiska perioder
  • Brist på anställda kan begränsa expansionsmöjligheter och skapa beroende av ägarens arbetsinsats
  • Hög vinstmarginal kan locka till konkurrens och pressa priser i framtiden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 78,2% ger utrymme för investeringar i expansion eller produktutveckling
  • Stark soliditet på 59,5% möjliggör framtida lånefinansiering till förmånliga villkor vid behov
  • Betydande omsättningstillväxt på 41,1% visar på efterfrågan och potential för ytterligare marknadspenetration

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+41,1%), resultat (+28,4%), eget kapital (+9,3%) och tillgångar (+15,2%). Den konsekenta positiva utvecklingen över flera nyckeltal indikerar en välskött verksamhet med god kontroll över både intäkter och kostnader. Trenderna pekar på ett företag i stark tillväxtfas med god lönsamhet.