15 036 000 SEK
Omsättning
▲ 9,4%
1 253 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,3%
57%
Soliditet
Mycket God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-03

Substansvärdering

Tillgångar:6 945 114 SEK
Skulder:-2 764 154 SEK
Substansvärde:2 936 905 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillväxtsignaler i omsättning och balansräkning men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Omsättningen har ökat med 9,4% till 15 miljoner SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet, medan resultatet har minskat med 21,3% trots högre omsättning. Den höga soliditeten på 57% ger ett stabilt finansiellt fundament, men den fallande vinstmarginalen från 11,6% till 8,3% väcker frågor om kostnadskontroll och effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2003 och verkar i Kalmar län, Emmaboda kommun. Med 21 års verksamhet är detta ett moget företag som har överlevt flera ekonomiska cykler. Den långa etableringsperioden tyder på en stabil kundbas och erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 1 592 000 SEK till 1 253 000 SEK, en nedgång på 339 000 SEK trots högre omsättning. Detta indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på produkter/tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt för de flesta verksamheter. Detta ger företaget god kreditvärdighet och beredskap för oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 2 360 682 SEK till 2 936 905 SEK, en förbättring på 576 223 SEK eller 24,4%. Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat från 13 768 967 SEK till 15 055 325 SEK, en tillväxt på 1 286 358 SEK eller 9,4%. Detta visar att företaget lyckas expandera sin försäljning och växa marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 21,3% trots högre omsättning indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller tryckta priser
  • Fallande vinstmarginal från 11,6% till 8,3% kan påverka långsiktig konkurrenskraft
  • Tillgångstillväxt på 16,1% kan tyda på ökade investeringar som inte gett omedelbar avkastning

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 9,4% visar att företaget har god marknadsposition och växande efterfrågan
  • Mycket hög soliditet på 57% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 576 223 SEK vilket stärker balansräkningen avsevärt
  • Tillgångstillväxt på 16,1% till 6 945 114 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en positiv utveckling över de senaste tre åren med en stabil omsättningstillväxt från 12,7 till 15,0 miljoner SEK. Resultatet har förbättrats avsevärt och ligger nu på en betydligt högre nivå jämfört med 2022, trotts en liten tillbakagång 2024. Eget kapital har vuxit kraftigt, vilket tillsammans med en ökad soliditet från 37% till 57% indikerar en starkare finansiell ställning. Vinstmarginalen har förbättrats markant och ligger nu på en stabil nivå runt 8-12%, jämfört med tidigare 2-4%. Trenderna pekar på ett företag i positiv utveckling med bättre lönsamhet och ökad finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.