2 296 450 SEK
Omsättning
▼ 10,5%
206 755 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 210,1%
86,8%
Soliditet
Mycket God
9%
Vinstmarginal
Stabil
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-26

Substansvärdering

Tillgångar:394 409 SEK
Skulder:-51 978 SEK
Substansvärde:342 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsförbättringar trots minskad omsättning. Resultatet har mer än tredubblats och eget kapital har nästan fördubblats, vilket indikerar effektivare verksamhet och ökad finansiell styrka. Den höga soliditeten på 86,8% visar på ett mycket stabilt kapitalunderlag. Minskad omsättning kan tyda på strategiska förändringar eller marknadsanpassning snarare än ren nedgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med metallavfall, metallskrot, avfall och skrot av ickemetall. Denna typ av verksamhet är typiskt priskänslig och cyklisk, med beroende av råvarupriser och efterfrågan från återvinningsindustrin. Företaget har sitt säte i Värnamo kommun och är registrerat sedan 2018, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 66 684 SEK till 206 755 SEK, en ökning med 140 071 SEK (+210,1%). Denna kraftiga vinstförbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 86,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 178 915 SEK till 342 431 SEK, en tillväxt med 163 516 SEK (+91,4%). Denna kraftiga ökning beror främst på det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 566 018 SEK till 2 296 450 SEK, en nedgång med 269 568 SEK (-10,5%). Detta kan tyda på minskade volymer eller lägre priser på metallavfall, men den samtidiga resultatförbättringen visar att företaget har blivit mer effektivt.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 269 568 SEK kan indikera utmaningar i försäljning eller marknadsandelar
  • Branschens priskänslighet och beroende av globala råvarupriser skapar osäkerhet
  • Relativt låg omsättningsnivå på 2,3 miljoner SEK begränsar skalbarheten

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 86,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig resultatförbättring med 140 071 SEK visar på stark operativ effektivitet
  • Stark kapitaltillväxt på 163 516 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet (resultattillväxt +210,1%) och kapitalstyrka (eget kapital tillväxt +91,4%) trots negativ omsättningstrend (-10,5%). Den höga soliditeten och stabila vinstmarginalen pekar på en hållbar finansiell utveckling där företaget prioriterar lönsamhet framom volymtillväxt.