2 167 000 SEK
Omsättning
▼ 74,5%
325 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,3%
44,8%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 088 038 SEK
Skulder:-3 094 675 SEK
Substansvärde:1 712 363 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Från januari 2023 har personal, service och tillverkning flyttats till Sawmill Equipment i Vislanda AB. I samband med detta hyr Sawmill Equipment Smeabs lokaler, inventarier samt sköter samtliga inköp av material och komponenter.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Personal, service och tillverkning har flyttats till Sawmill Equipment i Vislanda AB från januari 2023
  • Sawmill Equipment hyr nu Smeabs lokaler och inventarier
  • Sawmill Equipment sköter samtliga inköp av material och komponenter

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en dramatisk försämring under 2023 med kraftigt fallande omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 14,7% indikerar dock att bolaget fortfarande är lönsamt trots den minskade verksamhetsvolymen. Den betydande nedgången i eget kapital och tillgångar pekar på en omfattande omstrukturering eller minskad verksamhetsskalor.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver underhållsverksamhet, service och montage inom processindustrin med säte i Alvesta kommun, Kronobergs län. Verksamheten är typiskt projektbaserad med fokus på industriell service och underhåll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 617 000 SEK till 325 000 SEK, en minskning på 47,3%. Trots detta upprätthåller bolaget en positiv lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 44,8% är fortfarande god och visar att bolaget har en stabil kapitalstruktur trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 2 638 442 SEK till 1 712 363 SEK, en nedgång på 35,1%. Denna försämring kan kopplas till det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 8 529 804 SEK till 2 214 205 SEK, en nedgång på 74,5%. Detta indikerar en betydande reducering i verksamhetsomfattning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 74,5% från 8 529 804 SEK till 2 214 205 SEK indikerar stor förlust av verksamhet
  • Resultatnedgång med 47,3% från 617 000 SEK till 325 000 SEK visar på lönsamhetsförsämring
  • Minskning av eget kapital med 35,1% från 2 638 442 SEK till 1 712 363 SEK försvagar bolagets finansiella styrka

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 14,7% visar att bolaget fortfarande är lönsamt trots minskad omsättning
  • Soliditeten på 44,8% ger en god finansiell buffert för framtida investeringar
  • Samarbetet med Sawmill Equipment kan öppna för nya affärsmöjligheter inom den industriella sektorn

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka negativa trender med försämringar inom omsättning (-74,5%), resultat (-47,3%), eget kapital (-35,1%) och tillgångar (-19,8%). Den enda positiva indikatorn är den höga vinstmarginalen som visar på effektiv verksamhet trots minskad skala.