84 220 788 SEK
Omsättning
▲ 38,6%
2 964 599 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,2%
58,3%
Soliditet
Mycket God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-03

Substansvärdering

Tillgångar:17 389 204 SEK
Skulder:-6 473 679 SEK
Substansvärde:7 165 525 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 38,5% till 85,2 miljoner SEK indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition, men den fallande vinstmarginalen på 3,5% och resultatminskning med 15,2% tyder på att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Soliditeten på 58,3% är dock stark och ger god finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett mjukvaruutvecklingsföretag som bedriver dataprogrammering, utveckling av programvaror och hemsidor. Verksamheten startade 2016 och är baserad i Gislaved kommun, Jönköpings län. Typiskt för denna bransch är höga personalrelaterade kostnader och projektbaserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 496 393 SEK till 2 964 599 SEK, en nedgång på 15,2% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 58,3% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med högt eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 821 578 SEK till 7 165 525 SEK, en tillväxt på 23,1% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 64 134 217 SEK till 85 244 598 SEK, en tillväxt på 38,5% som visar stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 15,2% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen på endast 3,5% klassificeras som låg och påverkar företagets avkastning
  • Kostnadsutvecklingen verkar ha ökat snabbare än intäktsutvecklingen

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 38,5% till 85 244 598 SEK, vilket visar stark marknadstillväxt
  • Eget kapital ökade med 23,1% till 7 165 525 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas
  • Soliditeten på 58,3% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar

Trendanalys

Omsättning: stark positiv trend (+38,5%), Resultat: negativ trend (-15,2%), Eget kapital: positiv trend (+23,1%), Tillgångar: svagt positiv trend (+4,0%). Sammantaget visar trenderna en divergens mellan tillväxt och lönsamhet.