3 671 299 SEK
Omsättning
▲ 19,1%
424 602 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 626,5%
73,6%
Soliditet
Mycket God
11,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 642 415 SEK
Skulder:-313 619 SEK
Substansvärde:730 760 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med exceptionell lönsamhetsutveckling och kapitaltillväxt trots en minskning i totala tillgångar. Den höga soliditeten på 73,6% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Den dramatiska resultatförbättringen på över 600% tillsammans med en betydande omsättningstillväxt på 19,1% pekar på ett företag som effektiviserat sin verksamhet och förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver metallegoarbeten inklusive svetsning, svarvning, fräsning samt industriservice, hydraulik, konstruktion och licenssvetsning. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av specialutrustning och kvalificerad arbetskraft, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig för investeringsmöjligheter och konkurrenskraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 58 445 SEK till 424 602 SEK, en ökning på 626,5% som visar på betydande effektiviseringar och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 73,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag med låg belåningsgrad, vilket ger goda möjligheter till framtida investeringar och krisresiliens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 465 613 SEK till 730 760 SEK, en tillväxt på 57,0% som främst drivs av det starka årets resultat och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 081 433 SEK till 3 671 299 SEK, en tillväxt på 19,1% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 10,4% från 1 833 490 SEK till 1 642 415 SEK vilket kan indikera avveckling av produktiv kapacitet eller försäljning av tillgångar
  • Trots stark resultatutveckling är den absoluta omsättningen på 3,7 miljoner SEK relativt blygsam för en verksamhet med registrering sedan 2016

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 11,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitaltillväxt på 57,0% skapar finansiell handlingsfrihet för att utnyttja marknadsmöjligheter
  • Betydande omsättningstillväxt på 19,1% visar på framgångsrik marknadsutveckling och konkurrenskraft

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet, omsättning och kapitaltillväxt med en negativ trend inom tillgångsutveckling. Den övergripande trenden är positiv med exceptionell resultatutveckling som kompenserar för minskade tillgångar.