2 270 000 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
139 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,1%
38%
Soliditet
God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 451 862 SEK
Skulder:-1 515 192 SEK
Substansvärde:866 670 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med en marginell omsättningsökning men en kraftig resultatnedgång. Den positiva soliditeten på 38% och det ökade egna kapitalet indikerar en grundläggande finansiell stabilitet, men den dramatiska resultatförsämringen på -51.1% är oroande och tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten. Företaget verkar vara etablerat sedan 2011 men möter utmaningar med lönsamheten trots stabila försäljningsnivåer.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med guld, ädelstenar och juveler samt tillverkning och försäljning av smycken med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar i värdefulla råvaror och har ofta höga rörelsekostnader kopplade till säkerhet och kvalificerad personal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 284 000 SEK till 139 000 SEK, en minskning på 51.1% som indikerar betydande lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 38.0% är acceptabel för branschen och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger en viss finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 756 448 SEK till 866 670 SEK, en tillväxt på 14.6% som främst kan tillskrivas återinvesterat resultat från tidigare år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 264 862 SEK till 2 360 664 SEK, en positiv utveckling på 3.8% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots en utmanande period.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 51.1% från 284 000 SEK till 139 000 SEK trots ökad omsättning
  • Marginell tillgångsminskning på -0.1% kan indikera nedmontering av tillgångar
  • Lönsamhetsproblem med vinstmarginal på endast 5.9% trots höga värden i omsättningen

Möjligheter

  • Stabil omsättningstillväxt på 3.8% till 2 360 664 SEK visar på efterfrågan på produkterna
  • God soliditet på 38.0% ger finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Ökning av eget kapital med 110 222 SEK till 866 670 SEK stärker balansräkningen

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +3.8% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt: -51.1% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +14.6% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: -0.1% (FÖRSÄMRING). Trenderna visar en paradoxal situation där försäljning och eget kapital förbättras samtidigt som lönsamhet och tillgångar försämras, vilket indikerar potentiella kostnadsproblem eller förändrade affärsvillkor.