1 391 000 SEK
Omsättning
▼ 2,5%
456 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,9%
14%
Soliditet
Stabil
32,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:5 958 548 SEK
Skulder:-5 121 868 SEK
Substansvärde:702 566 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i både omsättning (-2.5%) och resultat (-7.9%) har företaget samtidigt stärkt sin balansräkning avsevärt med en tillväxt i eget kapital på 30.0% och tillgångstillväxt på 10.4%. Den mycket höga vinstmarginalen på 32.8% indikerar ett lönsamt företag med god kostnadskontroll, men den låga soliditeten på 14.0% pekar på en betydande skuldsättning. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det investerar i tillgångar samtidigt som omsättningen temporärt minskar.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1961 och har sitt säte i Tanumshede. Den långa etableringsperioden indikerar ett moget företag med erfarenhet på marknaden, men den specifika verksamhetsbeskrivningen saknas i datan för att kunna bedöma branschtillhörighet och typiska förhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 495 000 SEK till 456 000 SEK, en minskning på 39 000 SEK eller -7.9%. Nedgången är proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på vissa produkter/tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 14.0% är låg och indikerar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med skulder. Detta medför en högre finansiell risk, särskilt vid räntehöjningar eller försämrad konjunktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 540 608 SEK till 702 566 SEK, en ökning med 161 958 SEK eller 30.0%. Denna starka tillväxt kan bero på att vinsten har kapitaliserats eller på nya inskjutningar av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 425 940 SEK till 1 391 242 SEK, en nedgång på 34 698 SEK eller -2.5%. Detta kan tyda på minskade försäljningsvolymer eller prispress.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 14.0% utgör en betydande finansiell risk och gör företaget sårbart för ränteförändringar och konjunkturnedgångar.
  • Minskande omsättning och resultat på -2.5% respektive -7.9% kan indikera konkurrensproblem eller försvagad marknadsposition.
  • Hög skuldsättning i förhållande till eget kapital begränsar företagets manöverutrymme och investeringsmöjligheter.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 32.8% visar på excellenta operativa marginaler och effektiv kostnadskontroll.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 161 958 SEK (+30.0%) stärker företagets kapitalbas och långsiktiga stabilitet.
  • Tillgångstillväxt på 10.4% (560 613 SEK) till 5 958 548 SEK kan indikera produktiva investeringar för framtida tillväxt.