735 965 SEK
Omsättning
▲ 215,7%
62 659 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,7%
34,2%
Soliditet
God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-30

Substansvärdering

Tillgångar:817 498 SEK
Skulder:-538 211 SEK
Substansvärde:279 287 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 200%, vilket indikerar en betydande expansion av verksamheten. Trots den kraftiga omsättningstillväxten har företaget lyckats bibehålla en stabil vinstmarginal på 8.5% och ökat både resultat och eget kapital. Den höga tillgångstillväxten på 88.6% tyder på betydande investeringar i verksamheten. Soliditeten på 34.2% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom godshantering, lossning, spedition och uthyrning av arbetskraft, vilket är en bransch med konjunkturkänslig verksamhet. Den snabba tillväxten kan tyda på att företaget vunnit nya kundavtal eller expanderat sin verksamhet inom dessa områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 53 680 SEK till 62 659 SEK, en ökning med 8 979 SEK eller 16.7%. Det är imponerande att vinsten ökade trots den stora omsättningsexpansionen.

Soliditet: Soliditeten på 34.2% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men kan förbättras för att ge större finansiell stabilitet vid fortsatt tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 230 224 SEK till 279 287 SEK, en tillväxt på 49 063 SEK eller 21.3%. Ökningen beror främst på årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 233 128 SEK till 735 965 SEK, en ökning med 502 837 SEK eller 215.7%. Detta visar en mycket stark försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 215.7% kan vara svår att upprätthålla och kan medföra kapacitets- och kvalitetsutmaningar.
  • Soliditeten på 34.2% kan bli pressad om tillväxten fortsätter i samma takt utan tillräcklig kapitaltillförsel.
  • Branschen är konjunkturkänslig vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Möjligheter

  • Den starka tillväxten från 233 128 SEK till 735 965 SEK visar på goda affärsmöjligheter och marknadspotential.
  • Stabil vinstmarginal på 8.5% trots stor expansion indikerar god kostnadskontroll och operativ effektivitet.
  • Tillgångstillväxt på 88.6% från 433 370 SEK till 817 498 SEK visar på investeringar som kan bära framtida tillväxt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+215.7%), resultat (+16.7%), eget kapital (+21.3%) och tillgångar (+88.6%). Trenden pekar entydigt på en expansiv fas med samtidig lönsamhet.