495 000 SEK
Omsättning
▲ 7,4%
134 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,4%
72%
Soliditet
Mycket God
27,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-05

Substansvärdering

Tillgångar:611 149 SEK
Skulder:-134 624 SEK
Substansvärde:301 525 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i viktiga områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 27.1% och starka soliditet på 72.0% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag. Dock är den negativa resultattillväxten på -26.4% och minskande eget kapital på -5.8% tydliga varningssignaler som pekar på att lönsamheten försämras trots ökad omsättning. Företaget verkar vara i en fas där kostnaderna ökar snabbare än intäkterna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom redovisning och revision med säte i Stockholm, registrerat 2013. Detta är ett typiskt kunskapsintensivt tjänsteföretag där personalrelaterade kostnader vanligtvis är den största kostnadsposten, vilket förklarar den höga vinstmarginalen men också känsligheten för lönekostnadsökningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 182 000 SEK till 134 000 SEK, en nedgång på 48 000 SEK eller 26.4%, vilket indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 72.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 319 988 SEK till 301 525 SEK, en nedgång på 18 463 SEK, vilket främst beror på det sämre årets resultat som påverkar kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 461 417 SEK till 495 326 SEK, en positiv tillväxt på 7.4% som visar att företaget fortsätter att växa i intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 26.4% trots ökad omsättning indikerar stigande kostnader eller lägre marginaler
  • Minskande eget kapital på 18 463 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter på sikt
  • Stark tillgångstillväxt på 21.9% till 611 149 SEK kan tyda på ökade kapitalbindningar som inte ger avkastning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27.1% visar att företaget har en lönsam affärsmodell
  • Stark soliditet på 72.0% ger god finansiell flexibilitet för framtida investeringar
  • Omsättningstillväxt på 7.4% visar att företaget fortsätter att expandera sin kundbas

Trendanalys

Trenderna visar en divergerande utveckling: positiv omsättningstillväxt (+7.4%) och tillgångstillväxt (+21.9%) står mot negativ resultattillväxt (-26.4%) och negativ eget kapital-tillväxt (-5.8%). Detta mönster tyder på att företaget investerar och växer men med sjunkande lönsamhet, vilket kan bero på ökade driftskostnader, investeringar som ännu inte ger avkastning, eller pristryck på marknaden.