488 885 SEK
Omsättning
▲ 36,8%
114 632 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,3%
68,7%
Soliditet
Mycket God
23,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 148 847 SEK
Skulder:-359 734 SEK
Substansvärde:789 113 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar men en samtidig försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten på 68,7% indikerar ett stabilt finansieringsunderlag, men den fallande vinstmarginalen trots ökad omsättning tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Företaget investerar kraftigt i tillgångar, vilket kan förklara den positiva tillgångstillväxten på 46,6%, men detta har ännu inte gett full effekt på resultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver drift, underhåll och skötsel av fastigheter. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och känslig för underhålls- och driftskostnader, vilket förklarar den höga tillgångsbasen och behovet av en stark balansräkning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 135 389 SEK till 114 632 SEK, en minskning på 15,3%. Denna nedgång skedde trots högre omsättning, vilket tyder på betydande kostnadsökningar eller investeringar som ännu inte lönat sig.

Soliditet: En soliditet på 68,7% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot ekonomiska nedgångar och underlättar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 698 025 SEK till 789 113 SEK, en tillväxt på 13,1%. Denna förbättring beror främst på att årets resultat (114 632 SEK) har bibehållits i företaget och ökat kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 436 832 SEK till 488 885 SEK, en tillväxt på 11,9%. Detta visar på en ökad verksamhetsvolym eller högre intäkter från fastighetsförvaltningen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 15,3% till 114 632 SEK trots en omsättningsökning, vilket indikerar en försämrad lönsamhet och ökade kostnader.
  • Kraftiga investeringar i tillgångar (ökning med 365 230 SEK) har inte gett avkastning i form av ett högre resultat under innevarande år.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 52 053 SEK till 488 885 SEK, vilket visar på en ökad efterfrågan eller utökad verksamhet.
  • Mycket stark soliditet på 68,7% ger utrymme för att ta på sig lån till framtida investeringar eller expansion till förmånliga villkor.
  • Tillgångarna ökade avsevärt med 46,6% till 1 148 847 SEK, vilket kan ligga till grund för framtida intäkts- och resultattillväxt.