446 819 SEK
Omsättning
▼ 45,7%
106 272 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 75,9%
115%
Soliditet
Mycket God
23,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:642 541 SEK
Skulder:-100 228 SEK
Substansvärde:712 412 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Sålda tjänster har minskat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Sålda tjänster har minskat under året enligt årsredovisningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med kraftigt negativa rörelser i omsättning och resultat, men samtidigt en positiv utveckling av eget kapital. Den dramatiska omsättningsminskningen på 45,7% och resultatnedgången på 75,9% indikerar allvarliga utmaningar i verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en exceptionellt hög soliditet på 115,0% och en mycket hög vinstmarginal på 23,8%, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt trots minskad verksamhetsvolym. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en betydande nedskalning eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom stenarbete och stenmontering, en verksamhet som typiskt är projektbaserad och cyklisk. Denna typ av företag är ofta beroende av byggsektorns konjunktur och större entreprenader. Den registrerade verksamheten sedan 2003 indikerar ett etablerat företag med erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 440 985 SEK till 106 272 SEK, en minskning med 334 713 SEK eller 75,9%. Trots den kraftiga nedgången är företaget fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 23,8%.

Soliditet: Soliditeten på 115,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har ett starkt kapitalunderlag och låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 655 257 SEK till 712 412 SEK, en förbättring med 57 155 SEK eller 8,7%. Denna ökning kommer från årets vinst trots den minskade verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 823 298 SEK till 446 819 SEK, en nedgång med 376 479 SEK eller 45,7%. Denna dramatiska minskning tyder på förlorade projekt eller kunder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 376 479 SEK kan hota företagets långsiktiga överlevnad
  • Resultatnedgång med 334 713 SEK indikerar effektivitetsproblem eller förlorade kunder
  • Tillgångarna minskade med 307 740 SEK till 642 541 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 115,0% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Vinstmarginal på 23,8% visar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre omsättningsnivåer
  • Eget kapital ökade med 57 155 SEK till 712 412 SEK, vilket stärker balansräkningen