2 351 403 SEK
Omsättning
▼ 15,9%
284 154 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,5%
88,7%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-24

Substansvärdering

Tillgångar:3 177 378 SEK
Skulder:-309 296 SEK
Substansvärde:2 628 082 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men betydande försämring i lönsamhet och omsättning. Den höga soliditeten på 88,7% indikerar ett stabilt kapitalunderlag och låg belåning, vilket ger god motståndskraft. Dock har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år, vilket tyder på utmaningar i verksamheten. Den positiva tillväxten i eget kapital på 7,2% visar att företaget trots nedgång fortfarande genererar kapitaltillskott.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver ingenjörsverksamhet inom maskin- och anläggningsteknik för mekanisk- och processindustri samt rådgivning inom hälsa och friskvård. Denna kombination av tekniska tjänster och hälsorådgivning kan skapa en diversifierad verksamhetsmodell, men kan också medföra utmaningar i att hantera två olika marknadssegment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 799 855 SEK till 284 154 SEK, en minskning på 515 701 SEK (-64,5%). Denna dramatiska resultatnedgång är oroväckande och kan bero på minskade marginaler, högre kostnader eller mindre lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 88,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 451 258 SEK till 2 628 082 SEK, en tillväxt på 176 824 SEK (+7,2%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat trots nedgång fortfarande bidrog till kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 796 341 SEK till 2 351 403 SEK, en nedgång på 444 938 SEK (-15,9%). Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller projektportfölj.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 515 701 SEK (-64,5%) jämfört med föregående år
  • Minskad omsättning med 444 938 SEK (-15,9%) vilket kan indikera förlorade kunder eller projekt
  • Nedgång i totala tillgångar med 347 295 SEK (-9,8%) kan tyda på minskade investeringar eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 88,7% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Positiv kapitaltillväxt på 176 824 SEK trots svårare år visar på grundläggande lönsamhet
  • Diversifierad verksamhet inom både teknik och hälsobranschen kan ge stabilitet vid konjunktursvängningar