1 704 000 SEK
Omsättning
▲ 17%
272 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 112,5%
61%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 261 517 SEK
Skulder:-478 473 SEK
Substansvärde:713 044 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 112,5% kombinerat med en hög vinstmarginal på 15,9% indikerar en effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 61,0% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har etablerat en konkurrenskraftig position inom sin bransch.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom borrning, byggentreprenad, industrireparationer och grundläggning, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i utrustning. Den höga soliditeten är särskilt viktig i denna bransch eftersom den möjliggör investeringar i maskiner och utrustning utan att behöva ta ut extern finansiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 128 000 SEK till 272 000 SEK, en ökning på 112,5% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och möjlighet till framtida investeringar utan att behöva extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 495 007 SEK till 713 044 SEK, en tillväxt på 44,0% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 456 124 SEK till 1 705 063 SEK, en tillväxt på 17,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Bygg- och anläggningsbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Ökad konkurrens kan pressa på marginalerna i framtiden

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 713 044 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 15,9% ger utrymme för priskonkurrens och investeringar i verksamheten
  • Tillgångstillväxt på 24,3% till 1 261 517 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+17,0%), resultat (+112,5%), eget kapital (+44,0%) och tillgångar (+24,3%). Den exceptionella resultattillväxten överträffar omsättningstillväxten markant, vilket indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med god finansiell hälsa.