12 704 000 SEK
Omsättning
▲ 12,8%
2 081 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 584%
34%
Soliditet
God
14%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-21

Substansvärdering

Tillgångar:18 565 658 SEK
Skulder:-11 885 344 SEK
Substansvärde:4 680 314 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den kraftiga resultatförbättringen på 584% kombinerat med betydande tillväxt inom samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark expansion. Den höga vinstmarginalen på 14% och soliditeten på 34% pekar på en finansiellt sund tillväxtfas där företaget lyckats öka både omsättning och lönsamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet inom bygg- och järnvägssektorn med säte i Ludvika. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande projektstorlekar och kan vara känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Den starka tillväxten kan tyda på framgångsrika anbud eller expansion i nya marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -430 000 SEK till en vinst på 2 081 000 SEK, en positiv förändring på 2 511 000 SEK. Denna vändning indikerar förbättrad projektlönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är god för ett entreprenadföretag och indikerar en balanserad kapitalstruktur med tillräckligt eget kapital för att absorbera eventuella nedgångar i verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 147 214 SEK till 4 680 314 SEK, en tillväxt på 1 533 100 SEK. Denna förbättring drivs främst av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 503 274 SEK till 14 889 162 SEK, en tillväxt på 3 385 888 SEK eller 29,4%. Detta visar en stark försäljningstillväxt inom entreprenadverksamheten.

Huvudrisker

  • Bygg- och anläggningssektorn är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Kraftig tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker
  • Projektbaserad verksamhet innebär osäkerhet i resultatutveckling mellan perioder

Möjligheter

  • Stark marknadsposition med 14 889 162 SEK i omsättning och hög vinstmarginal på 14,0%
  • Betydande tillgångstillväxt på 33,8% till 18 565 658 SEK ger kapacitet för större projekt
  • Exceptionell resultattillväxt på 584% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • God soliditet på 34,0% ger finansiell styrka för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+12,8%), resultattillväxt (+584,0%), eget kapital tillväxt (+48,7%) och tillgångstillväxt (+33,8%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket positiv trend för företaget.