1 378 999 SEK
Omsättning
▼ 44,2%
237 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 99,8%
99%
Soliditet
Mycket God
0%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:63 690 SEK
Skulder:-331 SEK
Substansvärde:63 359 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar med en kraftig nedgång i både omsättning och lönsamhet. Omsättningen har mer än halverats och resultatet har kollapsat från en vinst på 150 312 SEK till nära nog noll. Den höga soliditeten är missvisande eftersom den främst beror på ett mycket litet eget kapital i förhållande till obefintliga skulder, snarare än på en stark balansräkning. Tillgångarna har minskat kraftigt, vilket tyder på att företaget har sålt av tillgångar eller minskat sin verksamhet avsevärt. Den minimala förbättringen i eget kapital är inte tillräcklig för att motverka de negativa trenderna. Överlag befinner sig företaget i en svag finansiell position med tydliga tecken på krympande verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver import och export av hästar samt utbildning av hästar och ryttare. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar, säsongsvariationer och ändrade konsumentpreferenser. Den kraftiga nedgången i omsättning kan tyda på minskad efterfrågan på dessa tjänster eller att företaget har minskat sin verksamhetsomfattning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från en vinst på 150 312 SEK till endast 237 SEK, en minskning på 99.8%. Den extremt låga vinstmarginalen på 0.0% visar att företaget knappt går med vinst och att kostnaderna nästan upptar hela omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 99.0% är mycket hög men är missvisande. Den beror främst på att företaget har mycket låga skulder (endast 331 SEK: 63 690 SEK tillgångar - 63 359 SEK eget kapital) i förhållande till ett mycket litet eget kapital, snarare än på en stark balansräkning med höga tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 63 169 SEK till 63 359 SEK, en förbättring på endast 0.3%. Denna minimala ökning är i linje med det mycket låga årets resultat på 237 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 419 497 SEK till 1 388 999 SEK, en nedgång på 44.2%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller försäljningsintäkterna.

Huvudrisker

  • Kritisk minskning av omsättning med 44.2% vilket hotar företagets existens.
  • Resultatet har kollapsat med 99.8%, vilket eliminerar lönsamheten och gör företaget sårbart för obetalda kostnader.
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 37.8% från 102 453 SEK till 63 690 SEK, vilket tyder på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar för att överleva.
  • Mycket låg absolut omsättning på 1 388 999 SEK som kan vara otillräcklig för att täcka fasta kostnader på sikt.

Möjligheter

  • Företaget har en mycket hög soliditet på 99.0%, vilket teoretiskt sett ger god kreditvärdighet om skulder skulle behöva tas.
  • Eget kapital ökade något med 0.3%, vilket visar att företaget tekniskt sett fortfarande är solvent.
  • Företaget har överlevt från 2020, vilket visar på en viss resiliens och existensberättigande på marknaden.