1 694 430 SEK
Omsättning
▲ 44,9%
25 720 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 680,2%
11%
Soliditet
Stabil
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:492 741 SEK
Skulder:-438 156 SEK
Substansvärde:54 585 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 44,9% till 1,7 miljoner SEK och företaget har gått från ett förlustresultat på -4 433 SEK till en vinst på 25 720 SEK. Den snabba tillväxten i tillgångar (+79,6%) och eget kapital (+51,0%) indikerar en expansiv fas, men den låga soliditeten på 11% visar att företaget fortfarande är starkt beroende av skuldfinansiering.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom eventarrangering, kulturproduktion (konserter, föredrag, workshops) och detaljhandel med böcker, CD-skivor och elektroniktillbehör. Den breda verksamhetsprofilen med både tjänste- och produktförsäljning ger diversifierade intäktskällor men kräver samtidigt hantering av komplexa lager- och produktionsflöden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -4 433 SEK till en vinst på 25 720 SEK, en förbättring på 30 153 SEK. Denna vändning till vinst visar förbättrad lönsamhet trots kraftig tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 11,0% är låg och indikerar att endast 11% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta visar ett högt skuldbelopp i förhållande till eget kapital, vilket medför finansiell sårbarhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 36 153 SEK till 54 585 SEK, en tillväxt på 18 432 SEK eller 51,0%. Denna ökning beror främst på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 125 816 SEK till 1 694 734 SEK, en tillväxt på 568 918 SEK eller 44,9%. Denna kraftiga ökning tyder på framgångsrik expansion och ökad marknadsnärvaro.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 11,0% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda kostnader
  • Kraftig tillväxt i tillgångar från 274 332 SEK till 492 741 SEK kan indikera högt rörelsekapitalbehov och likviditetsrisk
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,5% visar att små förändringar i kostnader eller intäkter kan påverka lönsamheten avsevärt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 44,9% visar på god marknadsacceptans och expansionspotential
  • Resultatförbättring från förlust till vinst med 680,2% indikerar effektiviserade verksamhetsprocesser
  • Bred verksamhetsprofil med både eventarrangering och produktförsäljning ger diversifierade intäktskällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+44,9%), resultat (+680,2%), eget kapital (+51,0%) och tillgångar (+79,6%). Denna konsistenta tillväxt över alla parametrar indikerar en välplanerad expansion och förbättrad operativ effektivitet. Den låga soliditeten är dock en varningssignal som behöver adresseras för långsiktig hållbarhet.