18 469 000 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
5 562 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,6%
61%
Soliditet
Mycket God
28,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
2 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-04-21

Substansvärdering

Tillgångar:10 208 355 SEK
Skulder:-3 995 204 SEK
Substansvärde:6 213 151 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 28,7% indikerar en mycket lönsam verksamhet med effektiv kostnadskontroll. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 45,1% och tillgångar med 35,0% visar på en solid finansieringsstruktur och god kapitalbildningsförmåga. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med starka resultat som ger goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom brandisolering av stålkonstruktioner, brandteknisk dimensionering samt konsultverksamhet inom brandteknik. Denna specialiserade verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen då det rör sig om kvalificerade tjänster med konkurrensfördelar. Med säte i Södertälje och etablerat sedan 1989 har företaget en lång erfarenhet inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 4 811 000 SEK till 5 562 000 SEK, en ökning med 15,6% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 4 281 669 SEK till 6 213 151 SEK, en tillväxt på 45,1% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget en mycket solid kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 611 074 SEK till 19 368 603 SEK, en måttlig tillväxt på 4,1% som visar på en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Den relativt måttliga omsättningstillväxten på 4,1% kan indikera begränsad marknadsexpansion jämfört med den övriga starka utvecklingen
  • Företagets verksamhet kan vara beroende av bygg- och anläggningskonjunkturen som är cyklisk

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 61,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28,7% visar på stark konkurrenskraft och möjlighet till avkastning på framtida investeringar
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 45,1% ger goda förutsättningar för att utnyttja affärsmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+4,1%), resultat (+15,6%), eget kapital (+45,1%) och tillgångar (+35,0%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.