388 000 SEK
Omsättning
▼ 32,6%
100 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,1%
70%
Soliditet
Mycket God
25,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:428 012 SEK
Skulder:-100 741 SEK
Substansvärde:193 071 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning och resultat, trots att det är ett relativt nytt företag som startade 2021. Den mycket höga vinstmarginalen på 25.8% indikerar dock att företaget har god prissättning och kostnadskontroll. Ökningen av tillgångar med 10.2% visar att företaget fortsätter investera trots den svaga försäljningsutvecklingen. Situationen tyder på ett företag som möter utmaningar i försäljningen men som ändå behåller god lönsamhet på de ordrar som finns.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom produktion av svets och smidesartiklar med säte i Halmstad. Denna typ av verksamhet är typiskt B2B-inriktad och cyklisk, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättningen. Som ett produktionsföretag har det sannolikt betydande fasta kostnader som måste täckas även vid lägre försäljningsvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 271 000 SEK till 100 000 SEK, en minskning på 63.1%. Trots den kraftiga nedgången ligger företaget fortfarande med vinst, vilket är positivt i denna situation.

Soliditet: Soliditeten på 70.0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och god finansiell styrka att möta utmaningar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 232 025 SEK till 193 071 SEK, en nedgång på 16.8%. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 576 268 SEK till 388 037 SEK, en nedgång på 32.6%. Detta indikerar betydande utmaningar i försäljningen eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 32.6% från föregående år indikerar marknadsutmaningar eller förlorade kunder
  • Resultatminskning på 63.1% visar sårbarhet vid lägre försäljningsvolym
  • Minskande eget kapital på 16.8% begränsar investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 70.0% ger god finansiell styrka att klara av konjunkturnedgångar
  • Mycket hög vinstmarginal på 25.8% visar god lönsamhet när ordrar kommer in
  • Tillgångstillväxt på 10.2% indikerar fortsatta investeringar för framtiden