461 555 SEK
Omsättning
▼ 39,7%
120 535 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53,8%
82%
Soliditet
Mycket God
29,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
90 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 516 292 SEK
Skulder:-270 080 SEK
Substansvärde:1 246 212 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning och resultat, trots att det är ett etablerat företag sedan 2012. Den mycket höga vinstmarginalen på 29.3% indikerar dock att företaget fortfarande är lönsamt och har god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 82.0% ger ett visst skydd mot kortsiktiga utmaningar, men den drastiska omsättningsminskningen på nästan 40% är en tydlig varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom travsporten med träning, tävling och uppfödning av travhästar, vilket är en nischad verksamhet med säsongsbetonade och marknadsberoende intäkter. Denna typ av verksamhet kan vara känslig för konjunktursvängningar och förändringar i konsumenternas disponibla inkomster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 260 997 SEK till 120 535 SEK, en minskning med 140 462 SEK. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades företaget behålla lönsamhet tack vare god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 82.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot kriser.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 1 252 100 SEK till 1 246 212 SEK, en minskning med 5 888 SEK. Den lilla förändringen trots positivt resultat kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 835 322 SEK till 411 682 SEK, en minskning med 423 640 SEK eller 50.7%. Detta är en mycket stor nedgång som tyder på minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 423 640 SEK indikerar potentiell kundförlust eller marknadsandelsförlust
  • Resultatminskning med 140 462 SEK visar på lönsamhetsutmaningar trots kostnadskontroll
  • Verksamheten inom travsport kan vara sårbar för ekonomiska nedgångar och förändrade konsumentvanor

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 82.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Fortfarande god vinstmarginal på 29.3% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt med 0.6% till 1 516 292 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten