863 000 SEK
Omsättning
● 0%
195 000 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
20%
Soliditet
God
21,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:888 261 SEK
Skulder:-698 813 SEK
Substansvärde:144 448 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark start med en omsättning på 892 745 SEK och ett positivt resultat på 195 000 SEK under sitt första verksamhetsår. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,9% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsamhet i den initiala fasen. Soliditeten på 20,0% är acceptabel för ett nytt företag men bör förbättras över tid. Bristen på historiska data gör det omöjligt att analysera trender, men siffrorna visar ett lovande startläge.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg- och anläggningsverksamhet inklusive byggmontage med säte i Tranemo kommun. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket kan förklara de höga tillgångarna på 888 261 SEK i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 195 000 SEK under 2024. Detta är företagets startresultat och visar på en lönsam verksamhet redan från början med en vinstmarginal på 21,9%.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% är något låg men acceptabel för ett nytt företag i byggbranschen. Det indikerar att 20% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten kommer från skulder.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 144 448 SEK under 2024. Detta är företagets startkapitalnivå, och hela resultatet på 195 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 892 745 SEK under 2024. Eftersom detta är företagets första verksamhetsår saknas jämförelsesiffror, men detta representerar en startnivå för verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsat eget kapital på 144 448 SEK kan begränsa företagets möjlighet att ta sig an större projekt
  • Soliditeten på 20,0% är relativt låg och kan medföra finansiell sårbarhet vid nedgångar i omsättningen
  • Branschen är konjunkturkänslig och säsongsbetonad, vilket kan skapa osäkerhet i framtida resultat

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,9% visar på god kostnadskontroll och potential för stark lönsamhet
  • Startomsättning på 892 745 SEK är en bra bas för framtida tillväxt i byggsektorn
  • Tillgångar på 888 261 SEK ger en solid grund för verksamhetsutveckling och kapacitetsutnyttjande