1 152 270 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
619 861 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 0,8%
75,5%
Soliditet
Mycket God
55,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 378 208 SEK
Skulder:-338 127 SEK
Substansvärde:1 040 081 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell prestation med mycket hög lönsamhet men med en lätt nedgång i resultat trots stark tillväxt i eget kapital och tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 55,7% indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll, medan soliditeten på 75,5% visar ett mycket starkt kapitalunderlag. Trenderna pekar på en positiv utveckling av balansräkningen men en potentiell avmattning i rörelseresultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver metallhyvleri, vilket är en specialiserad tillverkningsverksamhet inom metallindustrin. Den höga vinstmarginalen är typisk för en nischad verksamhet med specialistkompetens, medan den relativt låga omsättningen på cirka 1,1 miljoner SEK indikerar ett mindre, specialiserat företag snarare än en stor massproducent.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 624 570 SEK till 619 861 SEK, en nedgång med 4 709 SEK (-0,8%). Den extremt höga vinstmarginalen på 55,7% kvarstår dock, vilket visar att verksamheten förblir exceptionellt lönsam trots omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 75,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av eget kapital, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 750 086 SEK till 1 040 081 SEK, en tillväxt på 289 995 SEK (+38,7%). Denna betydande ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och förstärker företagets finansiella styrka avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 158 517 SEK till 1 113 504 SEK, en nedgång med 45 013 SEK (-3,9%). Detta kan tyda på mindre volym eller lägre priser, men den marginella minskningen indikerar en stabil kundbas.

Huvudrisker

  • Omsättningen visar en negativ trend med en minskning på 45 013 SEK vilket, om den fortsätter, kan hota den långsiktiga tillväxten trots hög lönsamhet
  • Resultatet sjönk med 4 709 SEK vilket, om det blir en trend, kan påverka företagets möjlighet att fortsätta bygga upp eget kapital i samma takt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 75,5% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 55,7% skapar goda förutsättningar för att generera stark kassaflöde och ytterligare kapitaluppbyggnad
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 289 995 SEK (+38,7%) visar en stark kapitalbildningsförmåga som ger goda förutsättningar för framtida investeringar