15 423 000 SEK
Omsättning
▲ 4,5%
1 678 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,8%
31,7%
Soliditet
God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 133 729 SEK
Skulder:-9 961 150 SEK
Substansvärde:3 322 579 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Resultattillväxten på 44,8% är särskilt anmärkningsvärd och visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också blir mer lönsamt. Den höga vinstmarginalen på 10,7% kombinerat med en solid soliditet på 31,7% indikerar ett välskött företag med god finansiell hälsa. Tillväxten i eget kapital med 30,0% stärker företagets finansiella stabilitet ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skogsentreprenad med skördare och skotare, övrig skogsskötsel samt röjning, grävarbeten och markanläggning. Detta är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna på 15,1 miljoner SEK. Verksamheten är typiskt cyklisk och beroende av skogsindustrins konjunktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 1 159 000 SEK till 1 678 000 SEK, en ökning på 519 000 SEK eller 44,8%. Denna exceptionella resultattillväxt visar att företaget har förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 31,7% är god och ligger över branschgenomsnittet för entreprenadföretag. Detta indikerar ett lågt skuldsättningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 556 374 SEK till 3 322 579 SEK, en ökning på 766 205 SEK eller 30,0%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat som har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 14 772 670 SEK till 15 618 219 SEK, en tillväxt på 4,5%. Denna måttliga omsättningstillväxt kombineras med en betydligt starkare resultattillväxt, vilket indikerar förbättrad effektivitet.

Huvudrisker

  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida beställningar och lönsamhet
  • Höga tillgångar på 15,1 miljoner SEK innebär betydande kapitalbindning och avskrivningskostnader
  • Måttlig omsättningstillväxt på 4,5% kan tyda på begränsad marknadsandelstillväxt

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 44,8% visar stor potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Stark tillväxt i eget kapital med 30,0% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • Hög vinstmarginal på 10,7% ger goda förutsättningar för att klara av konjunktursvängningar
  • Tillgångstillväxt på 14,9% indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+4,5%), resultat (+44,8%), eget kapital (+30,0%) och tillgångar (+14,9%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.