452 513 SEK
Omsättning
▲ 661,5%
126 383 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 204,3%
29,1%
Soliditet
God
27,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:527 753 SEK
Skulder:-374 018 SEK
Substansvärde:153 735 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 660% och en resultatförbättring på 204%. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsamhet. Trots den kraftiga tillväxten upprätthåller företaget en soliditetsnivå på 29,1%, vilket är acceptabelt men kan förbättras. Denna prestation tyder på att företaget har etablerat sig på marknaden och lyckats skala upp verksamheten avsevärt under året.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lastbils- och kranarbeten, uthyrning, utbildning inom dessa områden samt anläggningsarbeten och viss försäljning av larm- och säkerhetsutrustning. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka tillväxten inom entreprenad- och utbildningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 41 538 SEK till 126 383 SEK, en ökning med 84 845 SEK eller 204,3%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten men med en ännu högre takt, vilket indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 29,1% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnittet för etablerade företag. Det indikerar att en del av tillväxten finansierats med skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 53 835 SEK till 153 735 SEK, en tillväxt på 99 900 SEK eller 185,6%. Denna ökning kommer främst från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 59 425 SEK till 457 513 SEK, en ökning med 398 088 SEK eller 661,5%. Detta visar en betydande marknadsexpansion och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 29,1% är relativt låg och kan begränsa möjligheten till ytterligare lånefinansierad expansion
  • Den exceptionella tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets tillgångar på 527 753 SEK kan vara otillräckliga för den snabba expansionen i en kapitalintensiv bransch

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Kraftig omsättningstillväxt på 661,5% visar stark marknadsacceptans och konkurrensfördelar
  • Diversifierad verksamhet inom flera relaterade områden ger stabila intäktsflöden och cross-selling möjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+661,5%), resultat (+204,3%), eget kapital (+185,6%) och tillgångar (+63,4%). Denna konsekenta tillväxt över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar expansion snarare än enskilda lyckträffar.