3 757 000 SEK
Omsättning
▼ 10,6%
188 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,1%
38%
Soliditet
God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 733 973 SEK
Skulder:-1 701 998 SEK
Substansvärde:1 031 975 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa signaler. Trots minskad omsättning och resultat har företaget lyckats stärka sitt eget kapital markant, vilket indikerar en aktiv kapitalförvaltning. Den minskande tillgångsbasen kombinerat med ökad soliditet tyder på en omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Företaget verkar genomgå en anpassningsfas där lönsamheten pressas men balansräkningen stärks.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat 2019 och har sitt säte i Kalmar län, Nybro kommun. Med fem års verksamhet är detta ett etablerat men fortfarande relativt ungt företag som genomgår en utvecklingsfas. Den låga vinstmarginalen på 4,9% tyder på att företaget verkar i en bransch med hård konkurrens eller har höga kostnader i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 224 000 SEK till 188 000 SEK, en minskning på 36 000 SEK (-16,1%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och placerar företaget i en stabil finansieringsposition. Detta är en stark indikator på företagets långsiktiga överlevnadsförmåga trots lönsamhetsutmaningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 866 680 SEK till 1 031 975 SEK, en ökning på 165 295 SEK (+19,1%). Denna ökning är större än årets resultat, vilket tyder på att företaget fått in nytt kapital eller genomfört omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 203 033 SEK till 3 843 733 SEK, en nedgång på 359 300 SEK (-8,6%). Denna minskning kan tyda på förlorade kunder, prispress eller minskad efterfrågan på företagets produkter/tjänster.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 359 300 SEK indikerar att företaget tappar marknadsandelar eller möter minskad efterfrågan
  • Resultatminskning på 16,1% är oroväckande och visar att lönsamheten försämras snabbare än omsättningen
  • Tillgångsminskning på 868 049 SEK (-24,1%) kan tyda på att företaget säljer av tillgångar för att finansiera verksamheten

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 165 295 SEK vilket stärker företagets finansiella bas och ger bättre förhandlingsposition gentemot långivare
  • Soliditeten på 38,0% är en stark fundament som ger utrymme för investeringar och expansion
  • Företaget har bevisat förmåga att generera positivt resultat trots utmanande förhållanden