14 634 400 SEK
Omsättning
▼ 6,4%
1 690 418 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27%
56%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 247 563 SEK
Skulder:-4 263 831 SEK
Substansvärde:4 687 328 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men negativa rörelseresultat. Trots minskad omsättning och sämre lönsamhet har bolaget kraftigt stärkt sitt eget kapital och tillgångsbas, vilket indikerar en omstrukturering eller investeringsfas. Den höga soliditeten på 56% ger goda förutsättningar att hantera den aktuella nedgången i lönsamhet. Företaget verkar genomgå en transformation där det bygger kapitalstyrka samtidigt som rörelsen presterar sämre.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat stenhantverksföretag som sedan 1987 bedriver stengravyr, tillverkning och försäljning av gravvårdar samt arbetar med inredningssten som bänkskivor, fönsterbänkar och stengolv. Denna verksamhet är typiskt projektdriven och kan vara känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn och förändringar i begravningsmarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 315 740 SEK till 1 690 418 SEK, en minskning på 625 322 SEK eller -27,0%. Den större procentuella resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 56,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 531 188 SEK till 4 687 328 SEK, en förbättring på 1 156 140 SEK eller +32,7%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har balanserats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 15 654 866 SEK till 14 656 861 SEK, en nedgång på 998 005 SEK eller -6,4%. Detta visar på utmaningar i försäljningen under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 625 322 SEK eller 27% trots relativt blygsam omsättningsnedgång
  • Minskad omsättning på 998 005 SEK kan indikera konkurrenspress eller svag efterfrågan
  • Vinstmarginalen har sannolikt sjunkit från föregående års nivå trots att den fortfarande klassificeras som hög

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 56,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 1 156 140 SEK stärker företagets finansiella grund
  • Betydande tillgångstillväxt på 25,7% eller 2 097 967 SEK visar på kapacitetsutbyggnad
  • Företaget genererar fortfarande en avsevärd vinst på 1 690 418 SEK trots utmaningar