41 634 000 SEK
Omsättning
▲ 10%
2 035 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,5%
26%
Soliditet
God
4,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:33 589 194 SEK
Skulder:-24 421 871 SEK
Substansvärde:7 167 323 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentiga händelser har inträffat efter räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med förbättringar inom alla kärnområden. Omsättningen har ökat med 10.0% till över 42 miljoner SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Ännu mer imponerande är resultattillväxten på 37.5%, vilket visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Tillgångarna har vuxit med 18.1%, vilket pekar på investeringar för framtida kapacitet. Den positiva utvecklingen av eget kapital med 16.1% stärker företagets långsiktiga stabilitet. Soliditeten på 26.0% är acceptabel för branschen, och den låga vinstmarginalen på 4.8% är typisk för entreprenadbranschen med dess höga rörliga kostnader.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom markarbeten, vilket innebär att de utför gräv-, schakt- och anläggningsarbeten. Detta är en kapitalintensiv bransch med höga maskin- och materialkostnader, vilket förklarar de stora tillgångarna på 33,6 miljoner SEK och den relativt låga vinstmarginalen som är typisk för sektorn. Företaget är etablerat sedan 2009 och är inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 480 000 SEK till 2 035 000 SEK, en ökning med 555 000 SEK eller 37.5%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet eller bättre prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 26.0% innebär att 26% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett entreprenadföretag, men det finns utrymme för förbättring för att ytterligare minska beroendet av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 172 630 SEK till 7 167 323 SEK, en tillväxt på 994 693 SEK eller 16.1%. Denna ökning beror främst på årets vinst som har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 38 663 129 SEK till 42 168 510 SEK, en tillväxt på 3 505 381 SEK eller 10.0%. Denna ökning visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 4.8% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar i material eller drivmedel.
  • Soliditeten på 26.0%, medan acceptabel, indikerar ett betydande beroende av skuldfinansiering vilket medför räntekostnader.
  • Branschen för markarbeten är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn.

Möjligheter

  • Den starka resultattillväxten på 37.5% visar på potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar.
  • Tillgångstillväxten på 18.1% till 33,6 miljoner SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan ge möjlighet till större uppdrag.
  • Den kontinuerliga omsättningstillväxten visar på ett etablerat kundunderlag och möjlighet till ytterligare marknadsandelsökning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+10.0%), resultat (+37.5%), eget kapital (+16.1%) och tillgångar (+18.1%). Denna samstämmiga uppåtgående riktning över alla parametrar indikerar en mycket positiv utveckling och ett välskött företag i tillväxtfas.