270 000 SEK
Omsättning
▲ 13,9%
203 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8%
50%
Soliditet
Mycket God
75,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:389 825 SEK
Skulder:-193 349 SEK
Substansvärde:196 476 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 13,9% och en mycket hög vinstmarginal på 75,2% indikerar detta ett effektivt och lönsamt företag som kontrollerar sina kostnader väl. Den starka soliditeten på 50% ger god finansiell stabilitet. Företaget verkar vara i en fas av stadig och sund tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tillverkning av produkter i plast och verkar i hyrda lokaler i Stenungsund. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserad tillverkning med hög förädlingsvärde, där materialkostnaderna ofta är en relativt liten del av det totala värdet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 188 000 SEK till 203 000 SEK, en ökning på 8,0%. Denna ökning, i kombination med den extremt höga vinstmarginalen, visar att företaget har en mycket lönsam verksamhet.

Soliditet: En soliditet på 50,0% är mycket stark och indikerar att hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 178 655 SEK till 196 476 SEK, en tillväxt på 10,0%. Denna förstärkning beror sannolikt på att vinsten har bibehållits i bolaget, vilket stärker dess finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 237 299 SEK till 269 613 SEK, en positiv tillväxt på 13,9%. Detta visar på en ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den absoluta storleken på omsättningen (269 613 SEK) är fortfarande relativt låg, vilket gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av en större kund.
  • Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler, vilket medför en löpande kostnad och begränsad kontroll över lokalfrågor.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 75,2% ger utrymme för att investera i tillväxt, exempelvis marknadsföring eller produktutveckling.
  • Den starka soliditeten på 50,0% ger goda förutsättningar att ta lån för att finansiera expansion om så önskas.
  • Positiv utveckling inom alla nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) skapar en positiv momentum som kan driva vidare tillväxt.

Trendanalys

Alla trender pekar på en tydlig förbättring: omsättning (+13,9%), resultat (+8,0%), eget kapital (+10,0%) och tillgångar (+6,2%). Denna konsekventa positiva utveckling över hela linjen indikerar ett välskött företag i en stabil tillväxtfas.