9 865 000 SEK
Omsättning
▼ 14,2%
1 109 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,2%
70%
Soliditet
Mycket God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-06-23

Substansvärdering

Tillgångar:5 527 405 SEK
Skulder:-1 577 528 SEK
Substansvärde:3 599 877 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stark soliditet men betydande försämring i rörelseprestation. Den höga soliditeten på 70% ger finansiell stabilitet, men den kraftiga nedgången i både omsättning (-14,2%) och resultat (-50,2%) indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Den positiva tillväxten i eget kapital (+7,9%) är en ljuspunkt men härrör troligen från kvarhållet resultat snarare än operativ styrka. Övergripande befinner sig företaget i en fas av avmattning och lönsamhetsförsämring trots en stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett VVS-företag grundat 1999 som verkar inom inköp och försäljning av VVS-produkter, installation av VVS-anläggningar och brunnsborrning. Som ett etablerat företag i en konjunkturkänslig bransch är dess prestation ofta kopplad till bygg- och fastighetssektorns utveckling. Den nuvarande nedgången i omsättning kan relateras till svagare efterfrågan i denna typ av verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 2 227 000 SEK till 1 109 000 SEK, en minskning på 1 118 000 SEK eller 50,2%. Denna dramatiska försämring i lönsamhet uppstod trots lägre omsättning, vilket kan indikera oflexibla kostnader eller minskade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och klarat av den operativa nedgången utan att äventyra sin finansiella stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 337 058 SEK till 3 599 877 SEK, en förbättring på 262 819 SEK eller 7,9%. Denna ökning kommer från årets vinst på 1 109 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte utdelat hela vinsten utan byggt upp sitt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 11 494 757 SEK till 9 865 417 SEK, en nedgång på 1 629 340 SEK eller 14,2%. Denna betydande minskning tyder på försvagad marknadsandel eller minskad efterfrågan på företagets tjänster och produkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 118 000 SEK eller 50,2% visar sårbarhet i lönsamheten
  • Omsättningsminskning på 1 629 340 SEK indikerar försvagad marknadsposition eller konjunkturkänslighet
  • Minskande tillgångar från 5 875 349 SEK till 5 527 405 SEK kan tyda på nedskalning eller försäljning av tillgångar
  • Vinstmarginalen har sannolikt försämrats avsevärt trots att den fortfarande klassificeras som hög

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 70% ger utrymme för investeringar eller krisöverlevnad
  • Eget kapital ökade med 262 819 SEK till 3 599 877 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Företaget genererar fortfarande positivt resultat på 1 109 000 SEK trots utmanande förhållanden
  • Den finansiella styrkan möjliggör strategiska satsningar för att vända negativa trender