948 000 SEK
Omsättning
▲ 5,2%
28 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,2%
61,7%
Soliditet
Mycket God
2,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:857 814 SEK
Skulder:-325 609 SEK
Substansvärde:472 757 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Pandemin Covid-19 har inte påverkat verksamheten.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Pandemin Covid-19 har enligt årsredovisningen inte påverkat verksamheten, vilket indikerar att företaget klarat sig bra genom en utmanande period.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Omsättningen har ökat till 966 378 SEK (+5,2%) och tillgångarna har vuxit avsevärt till 857 814 SEK (+13,5%), vilket indikerar en expanderande verksamhet. Det egna kapitalet har också förbättrats till 472 757 SEK. Den största utmaningen är dock den sjunkande lönsamheten där resultatet minskat till 28 000 SEK (-15,2%) trots högre omsättning. Soliditeten på 61,7% är stark och ger god finansiell stabilitet, men den låga vinstmarginalen på 2,9% pekar på effektivitetsutmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bygg- och entreprenadföretag som registrerades 1990 och bedriver entreprenad- och markarbeten i Avesta kommun. Som typiskt för branschen har företaget materiella tillgångar och projektbaserad verksamhet, vilket speglas i tillgångsbasen på 857 814 SEK. Den relativt låga omsättningen jämfört med företagets ålder kan indikera en nischad verksamhet eller mindre skalad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 33 000 SEK till 28 000 SEK, en minskning på 15,2% som indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 61,7% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 451 098 SEK till 472 757 SEK, en tillväxt på 4,8% som främst drivs av årets resultat på 28 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 903 589 SEK till 966 378 SEK, en positiv tillväxt på 5,2% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Den sjunkande lönsamheten med en resultatminskning på 15,2% är en betydande risk för långsiktig hälsa.
  • Den låga vinstmarginalen på 2,9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konkurrenstryck.
  • Tillgångstillväxten på 13,5% till 857 814 SEK kan indikera ökade kapitalbindningar som påverkar likviditeten.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 61,7% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering.
  • Omsättningstillväxten på 5,2% till 966 378 SEK visar att företaget fortfarande kan växa i sin marknad.
  • Företagets långa etablering sedan 1990 ger en stabil kundbas och erfarenhet att bygga vidare på.