3 008 000 SEK
Omsättning
▲ 26,8%
1 095 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45,4%
57%
Soliditet
Mycket God
36,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-18

Substansvärdering

Tillgångar:4 898 465 SEK
Skulder:-1 862 229 SEK
Substansvärde:1 806 236 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 36,4% kombinerat med imponerande tillväxttakter i både omsättning (+26,8%) och resultat (+45,4%) indikerar en mycket lönsam verksamhet som samtidigt expanderar kraftigt. Soliditeten på 57,0% är robust och företaget har mer än fördubblat sitt eget kapital på ett år, vilket ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Stjärnsund har varit registrerat sedan 1994, vilket indikerar en etablerad verksamhet som nu genomgår en betydande expansion. Den höga vinstmarginalen tyder på en verksamhet med starkt differentierade produkter/tjänster eller effektiva kostnadsstrukturer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 753 000 SEK till 1 095 000 SEK, en ökning med 342 000 SEK eller 45,4%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och indikerar att företaget finansieras i huvudsak med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 264 195 SEK till 1 806 236 SEK, en tillväxt på 542 041 SEK eller 42,9%. Denna ökning är huvudsakligen driven av det starka resultatet och visar en förbättrad balansräkningsstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 372 525 SEK till 3 007 577 SEK, en tillväxt på 635 052 SEK eller 26,8%. Denna betydande ökning visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 45% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets snabba expansion kan ställa krav på ytterligare kapitalinvesteringar för att bibehålla tillväxten
  • Koncentration av verksamhet till en geografisk plats (Stjärnsund) kan medföra regionala risker

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 36,4% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 57,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Betydande tillgångstillväxt på 24,9% till 4 898 465 SEK skapar en solid bas för framtida verksamhetsutveckling

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig positiv trend med stark tillväxt de senaste två åren efter en tillfällig nedgång 2022, från 1,8 miljoner till 3,0 miljoner SEK. Resultatet efter finansnetto följer en liknande, positiv utveckling med en markant ökning till över 1 miljon SEK 2024. Eget kapital och totala tillgångar har vuxit stadigt varje år, vilket indikerar en företagsexpansion och en stärkt balansräkning. Trots denna tillväxt har soliditeten varierat något men ligger på en sund nivå strax under 60%, medan vinstmarginalen har förbättrats avsevärt till 36,4% 2024. Trenderna pekar på ett framgångsrikt företag i en stark tillväxtfas, med ökad lönsamhet och en kapitalstruktur som stödjer en fortsatt positiv utveckling.