9 956 764 SEK
Omsättning
▲ 20,1%
2 778 615 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,4%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
25,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 006 308 SEK
Skulder:-5 498 545 SEK
Substansvärde:1 282 211 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 25,1% i kombination med en omsättningstillväxt på 20,1% indikerar en mycket effektiv verksamhet som lyckas skala upp samtidigt som lönsamheten bibehålls. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 359,4% visar på en stark kapitalbildning och finansiell styrka. Soliditeten är dock extremt låg, vilket pekar på en hög belåningsgrad trots den starka resultatutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jordbruk med mjölk- och köttproduktion i Falköping och registrerades 2021. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskiner, fastigheter och djur, vilket förklarar de höga tillgångarna på 12 miljoner SEK. Jordbrukssektorn har ofta långa investeringscykler och är beroende av råvarupriser och EU-bidrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 2 660 685 SEK till 2 778 615 SEK, en ökning med 117 930 SEK eller 4,4%. Den mycket höga vinstmarginalen på 25,1% indikerar exceptionell lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och indikerar en mycket hög belåningsgrad. Trots den starka resultatutvecklingen är företaget starkt beroende av lånade medel för att finansiera sin verksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 279 105 SEK till 1 282 211 SEK, en ökning med 1 003 106 SEK eller 359,4%. Denna kraftiga förbättring kan bero på att årets starka resultat har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 239 191 SEK till 11 060 358 SEK, en tillväxt på 1 821 167 SEK eller 20,1%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar sårbarhet för räntehöjningar och kreditåtstramningar
  • Hög belåningsgrad på cirka 10,7 miljoner SEK (skillnaden mellan tillgångar och eget kapital) medför betydande räntekostnader
  • Beroende av extern finansiering gör företaget känsligt för förändringar i kreditmarknaden

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 25,1% ger goda förutsättningar för fortsatt kapitalackumulering
  • Stark tillväxt i omsättning med 20,1% visar på god marknadsposition och expansionspotential
  • Kraftig ökning av eget kapital med 1 003 106 SEK ger bättre förhandlingsposition gentemot långivare

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+20,1%), resultat (+4,4%), eget kapital (+359,4%) och tillgångar (+37,5%). Den enda negativa trenden är den extremt låga soliditeten, vilket dock förbättrades från föregående år (ökning av eget kapital med 359,4%). Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med god lönsamhet men hög belåning.