1 251 538 SEK
Omsättning
▲ 2,2%
677 042 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 91,6%
63%
Soliditet
Mycket God
47,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 758 244 SEK
Skulder:-651 414 SEK
Substansvärde:1 106 830 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en nästan fördubbling av både resultat och eget kapital. Den mycket höga vinstmarginalen på 47,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet, medan soliditeten på 63% är robust. Tillväxten i alla nyckeltal pekar på ett företag i stark expansion, troligtvis genom investeringar eller effektiviseringsåtgärder som bär frukt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet på arrendegården Strömsbergs Gård i Uppland, vilket tyder på jordbruksrelaterad verksamhet. Det etablerade registreringsåret 1995 visar att det är ett moget företag med lång erfarenhet, inte ett nyetablerat företag trots den senaste kraftiga tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 353 340 SEK till 677 042 SEK, en extraordinär tillväxt på 91,6% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet eller engångseffekter.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsstabilitet med låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 569 258 SEK till 1 106 830 SEK, en tillväxt på 94,4% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 280 619 SEK till 1 417 531 SEK, en måttlig tillväxt på 2,2% som visar en stabil kundbas.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 91,6% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan bero på engångsfaktorer.
  • Omsättningstillväxten på endast 2,2% är betydligt lägre än resultattillväxten, vilket väcker frågor om huruvida den höga lönsamheten är hållbar utan motsvarande intäktsökning.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 47,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Kraftig tillväxt i tillgångar från 1 059 310 SEK till 1 758 244 SEK (+66%) visar på betydande investeringar som kan bära frukt i framtiden.
  • Stark soliditet på 63% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida investeringar till förmånliga villkor.

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+2,2%), resultat (+91,6%), eget kapital (+94,4%) och tillgångar (+66,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark uppgångsfas.