6 064 693 SEK
Omsättning
▲ 42,1%
114 847 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,2%
24%
Soliditet
God
1,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 325 980 SEK
Skulder:-983 785 SEK
Substansvärde:224 890 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Den snabba expansionen har medfört att resultatet har pressats trots att omsättningen ökat med över 40%. Soliditeten på 24% är acceptabel men inte stark, vilket indikerar att företaget har utrymme för förbättringar i kapitalstrukturen. Situationen tyder på att företaget genomgår en expansiv fas där investeringar och kostnader har ökat snabbare än intäkterna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elinstallationsarbeten inom bostäder, jordbruk och industri samt service och underhållsarbeten på elanläggningar. Denna typ av verksamhet är oftast projektbaserad och kräver investeringar i verktyg, fordon och personal. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt, vilket påverkar lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 262 324 SEK till 114 847 SEK, en minskning på 56.2%. Denna kraftiga resultatförsämring trots högre omsättning indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 24.0% är något under branschgenomsnittet för installationsföretag. Det indikerar att företaget är något skuldsatt men fortfarande inom acceptabla gränser. Det ger utrymme för ytterligare lån men bör förbättras över tid.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 177 247 SEK till 224 890 SEK, en tillväxt på 26.9%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 114 847 SEK, vilket har stärkt balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 4 400 475 SEK till 6 062 175 SEK, en tillväxt på 42.0%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt och tar marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 56.2% trots stark omsättningstillväxt indikerar lönsamhetsproblem
  • Låg vinstmarginal på endast 1.9% gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konkurrens
  • Expansionen har medfört ökade tillgångar till 1 325 980 SEK, vilket kan innebära högre räntekostnader

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 42.0% visar att företaget har god förmåga att skaffa nya uppdrag
  • Eget kapital ökade med 26.9% till 224 890 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet
  • Tillgångstillväxt på 23.0% till 1 325 980 SEK kan indikera investeringar i kapacitet för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar stark tillväxt inom omsättning (+42.0%), eget kapital (+26.9%) och tillgångar (+23.0%), men en oroande negativ trend i resultatutveckling (-56.2%). Denna divergens mellan intäkts- och resultattillväxt indikerar att företaget expanderar snabbare än vad lönsamheten tillåter. Trenden pekar mot en expansiv men lönsamhetsutmanande fas.