703 734 SEK
Omsättning
▲ 3,7%
-93 516 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,6%
35,4%
Soliditet
God
−12,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:482 679 SEK
Skulder:-305 003 SEK
Substansvärde:144 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utvecklingstrend trots att det fortfarande går med förlust. Omsättningen har ökat med 3,7% till 758 734 SEK, och förlusten har minskat något från -94 051 SEK till -93 516 SEK. Den mest imponerande förbättringen är eget kapital som växt med hela 21,2%, vilket indikerar en stärkt balansräkning. Företaget verkar vara i en omställningsfas där investeringar i tillgångar (+16,1%) kan ligga till grund för framtida lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar musikinstrument, en bransch som kräver specialkompetens och ofta har långa produktutvecklingscykler. De relativt låga siffrorna i förhållande till att bolaget registrerades 2019 tyder på ett mindre, nischat företag som fortfarande etablerar sig på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades något från en förlust på -94 051 SEK till -93 516 SEK. Även om förlusten minskade med endast 535 SEK, så är riktningen positiv och kostnaderna kontrolleras bättre i takt med att omsättningen växer.

Soliditet: En soliditet på 35,4% är acceptabel och indikerar att 35,4% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst finansiellt utrymme men bör förbättras för att nå en mer stabil nivå.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 119 581 SEK till 144 938 SEK, en tillväxt på 25 357 SEK eller 21,2%. Denna förbättring, trots ett negativt resultat, tyder sannolikt på att ägarna har injecterat nytt kapital i verksamheten för att stärka den.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 678 679 SEK till 758 734 SEK, en positiv tillväxt på 80 055 SEK eller 3,7%. Detta visar att företaget lyckas öka sina intäkter trots en utmanande period.

Huvudrisker

  • Företaget gör fortfarande förlust på -93 516 SEK, vilket är en lönsamhetsrisk på sikt om trenden inte vänder.
  • Den negativa vinstmarginalen på -12,3% visar att kostnaderna fortfarande överstiger intäkterna.
  • Trots förbättringar är bolagets storlek och omsättning på 758 734 SEK relativt blygsam, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar.

Möjligheter

  • Alla nyckeltal visar förbättringstrender (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar), vilket pekar på en positiv riktning.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 21,2% ger bättre finansiell stabilitet och möjlighet till framtida investeringar.
  • Tillgångstillväxten på 16,1% till 482 679 SEK kan indikera investeringar i produktionskapacitet som kan bära framtida intäktsökning.