1 567 553 SEK
Omsättning
▼ 9,4%
122 579 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,3%
65,3%
Soliditet
Mycket God
7,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:438 862 SEK
Skulder:-147 509 SEK
Substansvärde:267 353 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskad omsättning och kraftigt försämrat resultat. Trots detta uppvisar det en god soliditet på över 65%, vilket ger en viss finansiell stabilitet. Situationen tyder på ett etablerat företag som möter utmaningar i sin verksamhet, möjligen på grund av minskad efterfrågan eller ökade kostnader inom sin specialiserade niche.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på om- och installation av eldstäder med fokus på antika kakelugnar, samt mur- och putsjobb kopplade till skorstenar och värmesystem. Detta är en nischad verksamhet med sannolikt höga krav på specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 251 706 SEK till 122 579 SEK, en minskning på 129 127 SEK (-51,3%). Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 65,3% är mycket god och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger en viktig finansiell buffert trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 270 357 SEK till 267 353 SEK, en nedgång på 3 004 SEK (-1,1%). Trots resultatnedgången har kapitalförlusten begränsats, vilket indikerar en viss kapitalbevarande förmåga.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 731 514 SEK till 1 567 553 SEK, en nedgång på 163 961 SEK (-9,4%). Detta indikerar en minskad verksamhetsvolym eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 129 127 SEK (-51,3%) som hotar lönsamheten på sikt
  • Minskad omsättning på 163 961 SEK (-9,4%) som indikerar minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Nedåtgående trend i alla nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar)

Möjligheter

  • Hög soliditet på 65,3% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att klara av konjunkturnedgångar
  • Specialiserad verksamhet med nischkompetens som kan ge konkurrensfördelar
  • Befintligt eget kapital på 267 353 SEK ger möjlighet till investeringar i verksamhetsutveckling

Trendanalys

Alla trender visar försämring: omsättning (-9,4%), resultat (-51,3%), eget kapital (-1,1%) och tillgångar (-3,8%). Den kraftiga resultatnedgången är särskilt oroande och kräver åtgärder för att vända trenden. Den höga soliditeten ger dock tid att anpassa verksamheten till nya marknadsförhållanden.