1 655 688 SEK
Omsättning
▲ 20,2%
183 877 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 88 302,4%
20,5%
Soliditet
God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 647 479 SEK
Skulder:-2 105 733 SEK
Substansvärde:541 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med betydande tillväxt i både omsättning och resultat, men med en låg soliditet som indikerar ett beroende av skuldfinansiering. Den dramatiska resultatförbättringen från 208 SEK till 183 877 SEK tillsammans med en omsättningstillväxt på 20,2% pekar på ett framgångsrikt år med förbättrad lönsamhet. Trots detta visar den minskande tillgångsbasen på -3,4% att företaget kan ha genomfört avvecklingar eller nedskrivningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av tjänster inom skogsvård och förvaltar andelar i intresseföretag, vilket är en verksamhet med sannolikt varierande intäkter beroende på säsong och efterfrågan på skogsvårdstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 208 SEK till 183 877 SEK, en ökning med 183 669 SEK, vilket främst beror på den höga omsättningstillväxten i kombination med förbättrad kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 20,5% är relativt låg och indikerar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med skulder, vilket medför en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 365 412 SEK till 541 746 SEK, en tillväxt på 176 334 SEK eller 48,3%, vilket helt kan förklaras av årets vinst på 183 877 SEK (skillnaden beror sannolikt på utdelning eller andra justeringar).

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 377 803 SEK till 1 658 251 SEK, en positiv tillväxt på 280 448 SEK eller 20,2%, vilket indikerar en stark marknadsutveckling eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 20,5% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Minskande tillgångar med 92 235 SEK (från 2 739 714 SEK till 2 647 479 SEK) kan indikera nedskrivningar eller avveckling av tillgångar.
  • Beroende av skuldfinansiering begränsar företagets finansiella handlingsfrihet.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 88 302,4% visar på god förmåga att generera vinst.
  • Omsättningstillväxt på 20,2% indikerar stark marknadsposition och efterfrågan på tjänster.
  • Betydande ökning av eget kapital med 176 334 SEK stärker företagets kapitalbas.