2 315 000 SEK
Omsättning
▲ 72,4%
36 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,1%
16,3%
Soliditet
Stabil
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:705 532 SEK
Skulder:-590 267 SEK
Substansvärde:115 265 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har haft en fortsatt god utveckling under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft en fortsatt god utveckling under året enligt årsredovisningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar men samtidigt en försämring av lönsamheten. Den kraftiga omsättningsökningen på 72,4% indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten, sannolikt genom ökad uthyrning av personal och fler snickeri- och byggprojekt. Trots detta har resultatet sjunkit med 32,1%, vilket tyder på att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 16,3% och vinstmarginalen på 1,5% pekar på en sårbar finansiell struktur och begränsad förmåga att generera avkastning på omsättningen. Företaget befinner sig i en expansionsfas men med utmaningar i att omvandla tillväxt till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver snickeri- och byggverksamhet samt uthyrning av personal, vilket är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar är typiskt för ett företag som investerar i verksamheten, till exempel genom att anställa mer personal eller köpa in material och utrustning för att möta efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 53 000 SEK till 36 000 SEK, en minskning på 17 000 SEK eller 32,1%. Trots den höga omsättningstillväxten har lönsamheten försämrats, vilket tyder på stigande kostnader eller pristryck.

Soliditet: Soliditeten på 16,3% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta medför en högre finansiell risk, särskilt i en konjunkturnedgång.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 87 994 SEK till 115 265 SEK, en tillväxt på 27 271 SEK eller 31,0%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat på 36 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 524 811 SEK till 2 374 410 SEK, en tillväxt på 849 599 SEK eller 72,4%. Detta visar på en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 16,3% gör företaget sårbart för räntehöjningar och försämrad betalningsförmåga.
  • Vinstmarginalen på endast 1,5% är mycket låg och ger litet utrymme för oväntade kostnader eller konkurrens.
  • Resultatet sjönk med 32,1% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar problem med kostnadskontroll.

Möjligheter

  • Omsättningen växte med 72,4% till 2 374 410 SEK, vilket visar på stark efterfrågan och framgångsrik marknadspenetration.
  • Tillgångarna ökade med 63,2% till 705 532 SEK, vilket kan indikera investeringar i framtida tillväxt och kapacitet.
  • Eget kapital ökade med 31,0% till 115 265 SEK, vilket stärker den finansiella stabiliteten på sikt.