265 884 SEK
Omsättning
▲ 2,5%
-6 067 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,5%
20,5%
Soliditet
God
−2,3%
Vinstmarginal
Förlust
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-07

Substansvärdering

Tillgångar:2 112 160 SEK
Skulder:-1 648 105 SEK
Substansvärde:314 055 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med vissa förbättringar men allvarliga strukturella utmaningar. Trots en marginell omsättningsökning på 2,5% och en betydande förbättring av resultatet (från -16 188 SEK till -6 067 SEK) kvarstår förluster. Den kraftiga minskningen av tillgångar med 12,6% och eget kapital med 5,2% indikerar en avveckling eller omvärdering av tillgångar, vilket försämrar den långsiktiga balansstrukturen. Soliditeten på 20,5% är acceptabel men under press från de pågående förlusterna. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det förbättrar sin lönsamhet men samtidigt krymper i storlek.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning, vilket innebär att det förvaltar och underhåller fastigheter, vanligtvis för att generera hyresintäkter. Denna verksamhetstyp kräver vanligtvis betydande tillgångar (fastigheter) och har relativt stabila intäktsflöden från hyresgäster. Den låga omsättningen på cirka 265 000 SEK tyder på en mycket begränsad fastighetsportfölj eller hyresintäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på 16 188 SEK till en förlust på 6 067 SEK, en förbättring med 62,5%. Trots förbättringen är det negativa resultatet ett tecken på att kostnaderna fortfarande överstiger intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 20,5% innebär att drygt en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger en viss buffert, men den försämras på grund av de löpande förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 331 469 SEK till 314 055 SEK, en nedgång på 17 414 SEK eller 5,2%. Denna minskning beror direkt på årets förlust, vilket urholkar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 259 400 SEK till 265 884 SEK, en positiv men mycket blygsam tillväxt på 2,5%. Detta indikerar en stabil, om än mycket liten, intäktsbas.

Huvudrisker

  • Löpande förluster på -6 067 SEK urholkar det egna kapitalet och hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 304 916 SEK (från 2 417 076 SEK till 2 112 160 SEK) kan indikera försäljning av tillgångar eller nedskrivningar, vilket försvagar företagets fundament.
  • Den negativa vinstmarginalen på -2,3% visar att verksamheten inte är lönsam på nuvarande omsättningsnivå.

Möjligheter

  • En stark förbättring av resultatet med 62,5% visar att företaget har lyckats effektivisera och minska sina förluster avsevärt.
  • En liten men stabil omsättningstillväxt på 2,5% visar att intäktsbasen är ihållande.
  • En soliditetsnivå på 20,5% ger ett visst skydd mot obetalda skulder och utgör en grund för eventuell omstrukturering.