5 453 000 SEK
Omsättning
▼ 18,7%
544 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,2%
59,2%
Soliditet
Mycket God
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 928 690 SEK
Skulder:-1 447 107 SEK
Substansvärde:1 723 589 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på -18,7% men samtidigt en betydande förbättring av lönsamhet och balansräkning. Detta tyder på en strategisk omställning där företaget fokuserat på mer lönsamma projekt, effektiviserat verksamheten eller genomfört kostnadsbesparingar. Den höga soliditeten på 59,2% och den starka tillväxten i eget kapital på 27,5% pekar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa, trots lägre omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver montage- och entreprenadverksamhet inom vatten och avlopp med säte i Ronneby. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan uppvisa fluktuationer i omsättning mellan år beroende på projektstorlek och timing. Ett registreringsdatum 2018-05-31 indikerar att det är ett etablerat företag, inte ett nybildat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots lägre omsättning ökade resultatet från 431 000 SEK till 544 000 SEK, en förbättring på 113 000 SEK (+26,2%). Detta visar en förbättrad lönsamhet per krona omsättning.

Soliditet: En soliditet på 59,2% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 351 952 SEK till 1 723 589 SEK, en tillväxt på 371 637 SEK (+27,5%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 040 076 SEK till 5 610 895 SEK, en nedgång på 1 429 181 SEK (-18,7%). Denna betydande minskning kan bero på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 1 429 181 SEK kan indikera en svagare orderstock eller tappad marknadsandel
  • En fortsatt låg omsättning kan i längden utmana den höga lönsamheten om fasta kostnader inte kan skalas ner ytterligare

Möjligheter

  • Den förbättrade vinstmarginalen på 9,7% visar en förmåga att generera högre avkastning på en lägre omsättningsnivå
  • Den starka soliditeten på 59,2% ger goda förutsättningar för att investera i tillväxt eller klara av konjunktursvängningar
  • Tillgångstillväxten på 17,2% till 3 928 690 SEK visar en kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida expansion

Trendanalys

Företaget uppvisar en paradoxal utveckling med tydliga motriktade trender. Omsättningen har minskat kraftigt över de tre åren, med en nedgång på cirka 28% sedan 2022. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats stadigt och mer än fördubblats i vinstmarginal från 5,0% till 9,7%. Denna förbättrade lönsamhet tyder på en effektiviserings- och omstruktureringsprocess, där företaget har lyckats skära ner på kostnader eller fokuserat på mer lönsamma produkter/tjänster. Samtidigt har balansansitet stärkts avsevärt, med ett eget kapital som har vuxit med över 60% och en soliditet som förbättrats från 44,4% till 59,2%. Denna utveckling pekar mot ett företag som genomgår en strategisk omställning, där fokus har flyttats från volymtillväxt till lönsamhet och finansiell stabilitet. Framtida utmaningar kan vara att vända den negativa omsättningstrenden utan att äventyra den höga lönsamheten, medan den starka balansräkningen ger goda förutsättningar för att möta en osäker konjunktur.