896 810 SEK
Omsättning
▲ 4,1%
273 270 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70%
83%
Soliditet
Mycket God
30,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:433 195 SEK
Skulder:-75 044 SEK
Substansvärde:358 151 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka förbättringar på samtliga nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 30,5% kombinerat med en soliditet på 83,0% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag. Den kraftiga resultattillväxten på 70% visar att företaget lyckats öka lönsamheten avsevärt mer än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller högre marginalverksamhet. Företaget verkar befinna sig i en stark expansionsfas trots sin ålder sedan 2013.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en extremt bred verksamhet som omfattar teknisk konsultation, tillverkningsrelaterade tjänster (svetsning, smide, snickeri), trädgårdsdesign och -vård, byggnadsrelaterade tjänster, odling, fiskeverksamhet, film- och musikproduktion samt restaurang- och matproduktion. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 160 714 SEK till 273 270 SEK, en ökning med 112 556 SEK eller 70,0%, vilket indikerar betydande förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 83,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 244 881 SEK till 358 151 SEK, en tillväxt på 113 270 SEK eller 46,3%, vilket främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 861 880 SEK till 896 810 SEK, en tillväxt på 4,0% som visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den breda verksamhetsportföljen kan medföra komplexitet i verksamhetsstyrning och fokusering
  • Relativt låg omsättningstillväxt på 4,0% jämfört med resultattillväxten kan indikera begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 30,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 83,0% ger utrymme för framtida finansiering och investeringar i tillväxt
  • Kraftig resultattillväxt på 70% visar på effektiviseringspotential i den breda verksamheten

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+4,0%), resultat (+70,0%), eget kapital (+46,3%) och tillgångar (+24,0%). Den disproportionerade resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar stark effektivisering och/eller förskjutning mot högre marginalverksamhet. Tillgångstillväxten på 24,0% visar att företaget investerar i framtiden.