1 919 236 SEK
Omsättning
▲ 1,3%
110 036 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,9%
30,4%
Soliditet
God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 680 934 SEK
Skulder:-2 499 390 SEK
Substansvärde:881 544 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Den kraftiga tillgångstillväxten på 74,4% indikerar betydande investeringar, troligen i maskinpark, medan resultatet har sjunkit dramatiskt med 84,9% trots en relativt stabil omsättning. Den stabila vinstmarginalen på 5,7% är positiv men ligger på en låg nivå jämfört med föregående år. Företaget verkar befinna sig i en investeringsfas som påverkar korttidsresultatet negativt men kan ge fördelar på sikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet som skogsmaskins- och grävmaskinförare samt skogsskötsel. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i specialfordon och maskiner, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Branschen är typiskt kapitalintensiv med säsongsbetonade variationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 726 707 SEK till 110 036 SEK, en minskning på 616 671 SEK (-84,9%). Denna kraftiga resultatnedgång kan förklaras av avskrivningar på nya investeringar eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 30,4% är acceptabel för branschen men borde idealiskt ligga högre. Den indikerar att 30,4% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 795 044 SEK till 881 544 SEK, en tillväxt på 86 500 SEK (+10,9%). Denna ökning kommer troligen från återinvesterat resultat trots det lägre vinståret.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 124 813 SEK till 1 942 781 SEK, en nedgång på 182 032 SEK (-8,6%). Trots detta klassificeras trenden som förbättring (+1,3%), vilket tyder på att jämförelsen görs mot ett tidigare år med lägre omsättning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 616 671 SEK (-84,9%) kan påverka företagets likviditet negativt
  • Hög tillgångstillväxt på 74,4% (ökning med 1 570 015 SEK) medför räntekostnader och avskrivningsbelastning
  • Låg vinstmarginal på 5,7% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader eller konjunkturnedgång

Möjligheter

  • Betydande tillgångsökning till 3 680 934 SEK ger kapacitet för att ta emot större uppdrag och öka omsättningen
  • Eget kapital ökade med 86 500 SEK till 881 544 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet
  • Stabil vinstmarginal trots investeringar visar på en fungerande affärsmodell

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxt från 2022 till 2023 med en betydande ökning, varefter tillväxttakten avtar markant 2024. Resultatutvecklingen är extremt volatil med en exceptionellt hög vinst 2023 som följs av en dramatisk nedgång 2024, vilket indikerar en osäker lönsamhet. Eget kapital har ökat stadigt, men soliditeten sjönk kraftigt 2024 till följd av att tillgångarna mer än fördubblades samtidigt som eget kapital inte höll samma tillväxttakt. Denna snabba tillgångsexpansion, sannolikt finansierad med skulder, har försämrat företagets finansiella stabilitet trots ökad omsättning. Trenderna pekar på ett företag i stark expansion men med ökad riskprofil och sårbarhet för framtida nedgångar.