6 448 000 SEK
Omsättning
▲ 176%
1 306 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,4%
65,1%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 869 317 SEK
Skulder:-903 382 SEK
Substansvärde:1 491 267 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2022. Med en omsättningstillväxt på 176% och en vinstmarginal på över 20% befinner sig bolaget i en expansiv fas. Den höga soliditeten på 65,1% kombinerat med en fördubbling av både eget kapital och totala tillgångar indikerar en stabil finansiering av den snabba tillväxten. Detta är ett företag som tydligt har etablerat sig på marknaden och genererar avsevärt högre lönsamhet än genomsnittet för branschen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom VVS, bygg- och elarbeten med tillhörande servicearbeten, en bransch som kännetecknas av projektbaserad verksamhet och serviceavtal. Den snabba tillväxten tyder på att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och säkra större uppdrag eller kundavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 009 000 SEK till 1 306 000 SEK, en tillväxt på 29,4%. Trots den kraftiga omsättningsökningen har företaget behållit en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 65,1% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 771 080 SEK till 1 491 267 SEK, en tillväxt på 93,4%. Denna ökning drivs främst av det starka resultatet och kvarhållet vinst i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 339 695 SEK till 6 408 977 SEK, en tillväxt på 176,0%. Detta indikerar ett betydande uppsving i verksamhetsvolymen och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Kraftig expansion kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,4% ger utrymme för framtida investeringar
  • Stark balansräkning med soliditet på 65,1% ger goda förutsättningar för fortsatt expansion
  • Företaget har etablerat en lönsam verksamhet som kan skalas upp ytterligare

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+176,0%), resultat (+29,4%), eget kapital (+93,4%) och tillgångar (+108,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en välskött och strategiskt framgångsrik expansion.