1 223 000 SEK
Omsättning
● 0%
352 000 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
26,6%
Soliditet
God
28,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 518 210 SEK
Skulder:-1 095 311 SEK
Substansvärde:332 899 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark start med en omsättning på 1,2 miljoner kronor och ett positivt resultat på 352 000 kronor under sitt första verksamhetsår. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,8% indikerar en effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet från start. Soliditeten på 26,6% är acceptabel för ett nytt företag men visar på ett begränsat eget kapital i förhållande till skulder. Övergripande bedöms företaget ha haft en mycket framgångsrik etablering med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transport av timmer och massaved med timmerbil och har sitt säte i Stöllet. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i fordonspark och utrustning, vilket speglas i de relativt höga tillgångarna på 1,5 miljoner kronor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 352 000 SEK under 2024. Detta är startresultatet och visar på en lönsam verksamhet från början med en vinstmarginal på 28,8% som är mycket hög för branschen.

Soliditet: Soliditeten på 26,6% är acceptabel för ett nytt företag men ligger under branschgenomsnittet. Detta indikerar att företaget har en relativt hög belåningsgrad vilket medför något högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 332 899 SEK vid årsskiftet 2024. Detta är startkapitalnivån som huvudsakligen har bildats genom årets vinst på 352 000 SEK, vilket indikerar att företaget startades med begränsat inskjutet kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 1 223 212 SEK under 2024. Eftersom detta är företagets första verksamhetsår saknas jämförelsesiffror, men beloppet representerar en god startnivå för verksamheten.

Huvudrisker

  • Begränsat eget kapital på 332 899 SEK kan begränsa expansionsmöjligheter och göra företaget sårbart för oförutsedda kostnader
  • Soliditeten på 26,6% är relativt låg och indikerar en betydande skuldsättning vilket ökar finansiell risk
  • Saknad historisk data gör det svårt att bedöma företagets förmåga att upprätthålla lönsamheten över tid

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,8% visar på stark konkurrenskraft och effektiv verksamhetsstyrning
  • Omsättning på 1 223 212 SEK första året indikerar god marknadsacceptans och kundbas
  • Befintliga tillgångar på 1 518 210 SEK ger en solid grund för fortsatt verksamhetsutveckling