16 744 872 SEK
Omsättning
▼ 0,3%
3 735 223 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 315,5%
15%
Soliditet
Stabil
20,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 166 366 SEK
Skulder:-6 879 892 SEK
Substansvärde:1 036 626 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark resultatutveckling med en fördubbling av eget kapital, vilket indikerar en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad lönsamhet. Trots en marginellt lägre omsättning har företaget lyckats öka vinsten dramatiskt, vilket tyder på effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Den låga soliditeten är dock en utmaning som kvarstår trots den positiva utvecklingen.

Företagsbeskrivning

Sven Anderssons Traktor AB är ett etablerat entreprenad- och timmerhanteringsföretag som verkar i Krokoms kommun. Som ett typiskt entreprenadföretag är det kapitalintensivt med investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna i förhållande till eget kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 899 071 SEK till 3 735 223 SEK, en ökning med 3 155%. Denna exceptionella vinsttillväxt på 315.4% visar en mycket stark förbättring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 15.0% är låg för branschen och indikerar ett högt belåningsgrad. Trots den starka vinstutvecklingen kvarstår utmaningen med att bygga upp ett starkare eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 470 830 SEK till 1 036 626 SEK, en ökning på 120.2%. Denna starka tillväxt beror främst på det höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 16 885 403 SEK till 18 442 069 SEK, en tillväxt på 9.2% trots att trendindikatorn visar -0.3%. Den faktiska siffran visar en positiv utveckling i omsättning.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15.0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Omsättningstillväxten visar en negativ trendindikator trots nominell ökning, vilket kan indikera marknadsutmaningar
  • Stor del av tillgångarna verkar vara finansierade med lån vilket medför räntekostnader och amorteringskrav

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 20.2% klassificerad som 'Mycket Hög' ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Stark tillväxt i eget kapital med 120.2% förbättrar företagets finansiella stabilitet på sikt
  • Tillgångstillväxt på 8.1% visar på fortsatta investeringar i verksamheten
  • Det höga resultatet på 3 735 223 SEK ger goda möjligheter att ytterligare stärka balansräkningen

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet och kapitaluppbyggnad, med en resultattillväxt på 315.4% och eget kapital-tillväxt på 120.2%. Tillgångstillväxten på 8.1% indikerar fortsatta investeringar. Den enda negativa trenden är omsättningstillväxten på -0.3%, men den nominella ökningen från 16 885 403 SEK till 18 442 069 SEK visar att företaget faktiskt ökat sin omsättning.