39 268 000 SEK
Omsättning
▲ 25,2%
8 055 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 385,8%
42,6%
Soliditet
Mycket God
20,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
4 100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:39 192 579 SEK
Skulder:-20 650 930 SEK
Substansvärde:12 973 179 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 385,8% indikerar en mycket effektiv verksamhetsstyrning och potentiella förbättrade marginaler. Den höga soliditeten kombinerat med stark tillväxt i eget kapital skapar en stabil finansierad grund för fortsatt expansion. Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom slutavverkning, gallring och virkestransporter, en bransch känslig för konjunktursvängningar och efterfrågan på trävaror. Med säte i Östersund verkar det i en region med omfattande skogstillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 658 000 SEK till 8 055 000 SEK, en ökning på 385,8% som visar på förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 42,6% är mycket god och indikerar ett stabilt företag med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 9 666 409 SEK till 12 973 179 SEK, en tillväxt på 34,2% som främst drivits av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 32 084 315 SEK till 39 682 837 SEK, en tillväxt på 25,2% som indikerar stark marknadsposition och ökad efterfrågan på tjänsterna.

Huvudrisker

  • Branschen är konjunkturkänslig och beroende av efterfrågan på trävaror vilket kan påverka framtida resultat
  • Kraftig tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stora tillgångar inom virkestransporter medför kapitalbindning och underhållskostnader

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 42,6% möjliggör framtida lån för tillväxt
  • Befintlig kapacitet och tillgångar värda 39 192 579 SEK ger god grund för fortsatt verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+25,2%), resultat (+385,8%), eget kapital (+34,2%) och tillgångar (+16,1%). Trenden pekar entydigt på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stabil finansiering.